Gdańsk: kamienica przy ul. Dolnej 10a przechodzi kompleksowy remont

Gdańska kamienica położona pod adresem Dolna 10a na Dolnym Mieście zmieni się nie do poznania. Jest to kolejna inwestycja Gdańskich Nieruchomości przeprowadzona w ramach programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Kamienica powstała w latach 80. XIX wieku. Budynek jest obiektem historycznym, wpisanym do Gminnej Ewidencji Zabytków. Po remoncie powstanie w nim 10 lokali mieszkalnych.

Zakres prac remontowych obejmuje m.in.: prace demontażowe i rozbiórkowe, wykonanie obustronnego mikropalowania wzdłuż istniejących ścian zewnętrznych i wewnętrznych w poziomie piwnicy, wykonanie prac konserwacyjnych, remontowych i wykończeniowych elewacji.

Dolna 10a


W ramach inwestycji zostaną wykonane także prace naprawcze ścian wewnętrznych, wykonana termoizolacja ścian fundamentowych, konserwacja oraz impregnacja elementów drewnianych budynku. Na kamienicy zostanie położona nowa więźba dachowa, wymienione uszkodzone oraz wymagające elementy konstrukcji dachu i stropu poddasza oraz wykonane nowe stropy na wszystkich kondygnacjach w budynku. Na obiekcie pojawi się też nowy dach.

Dolna 10a obecnie i w przyszłości. Fot. Gdańskie Nieruchomości i Google Maps

W ramach prac w kamienicy wymieniona zostanie stolarka okienna i drzwiowa na nową, odtwarzającą pierwotny wygląd. Dodatkowo wykonane zostaną szachty, nowe kominy oraz piony wentylacji grawitacyjnej. Zakres remontu obejmie również wykonanie nowych balustrad żelbetowych oraz docieplenie ścian wewnętrznych budynku. Wszystkie lokale mieszkalne zostaną wykończone i podłączone do nowych instalacji.

Remont rozpoczął się w maju 2024 r. Przewidywany termin zakończenia prac to IV kwartał 2024 r. Koszt inwestycji wynosi ok. 6,8 mln zł.

Źródło: Gdańskie Nieruchomości

Czytaj też: Architektura w Polsce | Metamorfoza | Renowacja | Historia | Gdańsk

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły