Modlińska 257
Źródło: SZRM

Kamienica pod adresem Modlińska 257 odzyskuje blask! Trwają intensywne prace.

Trwają intensywne prace remontowe przy kamienicy pod adresem Modlińska 257. W przyszłości będzie się tu mieścić centrum lokalne z funkcjami kulturalno-oświatowymi. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia MXL4. Po remoncie w willi znajdzie się sala widowiskowa na ok. 50 osób. Na pierwszym piętrze ulokowane będą sale do zajęć plastycznych, muzyki i tańca. Strych zostanie przeznaczony na pomieszczenia biurowe i pracownię malarską. Piwnica będzie służyła jako magazyn i zaplecze techniczne. Wszystkie zabytkowe elementy, jak stolarka drzwiowa, drewniane schody wraz z kutą balustradą, ceramiczna posadzka będą zachowane i poddane konserwacji.

Zespół budynków przy ul. Modlińskiej 257 powstał około roku 1913 dla Leona Hajdzionego w duchu powściągliwej secesji. W jego skład wchodzi trzykondygnacyjny budynek, przy którym stoją dwie parterowe oficyny. Do połowy lat 20. budynek główny pełnił funkcję jednorodzinnego domu mieszkalnego. Po 1927 r. zespół budynków przekazany został Siostrom Samarytankom na cele placówki opiekuńczej dla kobiet moralnie zaniedbanych, zwanej „Przystanią”.

Modlińska 257 podczas remontu. Źródło: SZRM

Kamienica przy Modlińskiej


W 1937 roku do „Przystani” przybyła siostra Benigna Umińska z zakonu Benedyktynek Sakramentek. Wcześniej znana była jako aktorka Stanisława Umińska. To dzięki niej adres Modlińska 257 zapisał się jako ważne miejsce w historii teatru. Jego sławę przypieczętowało konspiracyjne wystawienie „Pastorałki” L. Schillera, w której grały podopieczne ośrodka. Na przedstawieniu 1 stycznia 1943 roku pojawili się znakomici goście: Czesław Miłosz, Witold Lutosławski, Jerzy Andrzejewski oraz, bardzo wówczas młodzi uczniowie tajnych kompletów teatralnych, Danuta Szaflarska i Andrzej Łapicki.

W 1938 r. zespół stał się zakładem opiekuńczym Towarzystwa Ochrony Kobiet, a w 1939 – Zakładem Wychowawczym dla Dziewcząt. W czasie II wojny światowej willa była również magazynem broni dla Armii Krajowej i schronieniem dla Żydów. Po wojnie w kompleksie mieściła się biblioteka oraz punkty handlowe. W 2009 r. zespół budynków został wpisany do rejestru zabytków. Na skutek bardzo złego stanu technicznego budynki zostały wyłączone z użytkowania i popadły w ruinę. Ratunek nadszedł w ostatnim momencie. Na początku 2022 roku rozpoczęła się kompleksowa przebudowa i adaptacja budynku głównego oraz oficyn na potrzeby Białołęckiego Ośrodka Kultury. W budynkach odtworzona zostanie historyczna elewacja, elementy ozdobne na dachu w formie globów (na budynku głównym) i wazonów (na oficynach), freski na ścianach i sufitach, koszyki stalowe na kwiaty przy oknach. Zachowane będą drewniane schody i balustrada, częściowo wykorzystane zostaną posadzki z terakoty i klepka dębowa, zrekonstruowane będą dwa piece kaflowe. Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne poddane będą renowacji lub wiernemu odtworzeniu. Budynek zostanie doposażony w windę, tak aby zapewnić dostęp osobom z niepełnosprawnościami. Remont ma się zakończyć w październiku 2023 roku. Jego wartość to ponad 7 mln zł, a wykonawcą jest Telka Sp. z o.o.

Projekt: MXL4 architekci

Źródła: szrm.pl, tustolica.pl

Zobacz też: Architektura | Kamienica | Metamorfoza | Warszawa | Ciekawostki