Bolesława Chrobrego 4

Kamienica przy Bolesława Chrobrego 4 – neobarokowa perełka z kłodzkiego rynku

Kamienica przy pl. Bolesława Chrobrego 4 w Kłodzku to zabytkowy budynek, który znajduje się na południowo-wschodniej pierzei rynku, na rogu z ulicą Wita Stwosza. Historia tego miejsca sięga przełomu XIII i XIV wieku, kiedy to w wyniku lokacji Kłodzka oraz wytyczenia rynku powstały tutaj pierwsze domy, prawdopodobnie drewniane. Już od tamtych czasów budynki na tym narożniku pełniły funkcję gospody miejskiej.

Pierwsza wzmianka o budynku pochodzi z 1418 roku i mówi o gospodzie (Teberne), w której zatrzymywali się podróżujący przez Kłodzko w kierunku Pragi i Wrocławia. W 1477 roku hrabia kłodzki, Henryk I Starszy, przyznał jej prawo wyszynku piwa i wina, a w 1517 roku hrabia Ulryk von Hardeck zezwolił na warzenie piwa w gospodzie. Niestety, pierwszy gmach spłonął podczas pożaru 25 marca 1676 roku. Nowy budynek powstał w 1751 roku.

Kamienica przy pl. Bolesława Chrobrego 4. Fot. Halicki, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons

Sto lat później gospoda została zastąpiona nowym, dwukondygnacyjnym obiektem w stylu neorenesansowym, gdzie mieściła się restauracja „Taberne” oraz teatr miejski. Pod koniec XIX wieku restauracja została zburzona, a na jej miejscu rozpoczęto budowę neobarokowego gmachu, w którym swoją siedzibę znalazł m.in. ówczesny Glatzer Bank (Bank Kłodzki). Prace budowlane zakończono w 1904 roku.

Kamienica przy pl. Bolesława Chrobrego 4 w roku 1914 i obecnie. Źródło: Dolnośląska Bibilioteka Cyfrowa i Jacek Halicki, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Kłodzki rynek w roku 1935 i obecnie. Źródło: Deutsche Fotothek www.deutschefotothek.de i JureK/fotopolska.eu, Licencja: CC-BY-SA 3.0

Kamienica przy pl. Bolesława Chrobrego 4 to narożny budynek o znacznych rozmiarach, wybudowany w stylu neobarokowym, który nawiązuje swoimi formami do wczesnego okresu tej epoki. Charakterystycznym elementem jest wieża-wykusz zwieńczona hełmem, znajdująca się na rogu. Ponadto, uwagę przyciągają ozdobne szczyty, balkony, portal oraz obramienia okienne, które dodają budynkowi wyjątkowego uroku. W parterze oraz części piwnicy od strony ul. Wita Stwosza zamontowano duże przeszklenia lokali usługowych.

Obecnie w części kamienicy mieści się Bank Spółdzielczy, co świadczy o ciągłości historycznej tego miejsca.

Źródło: wikiwand.com, um.klodzko.pl

Czytaj też: Kamienica | Historia | Architektura w Polsce | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie