Kamienica przy Nowogrodzkiej 48

Kamienica przy Nowogrodzkiej 48 w Warszawie zostanie wyremontowana.

Kamienica przy Nowogrodzkiej 48 to wyjątkowy przykład neorenesansowej, wielkomiejskiej zabudowy Warszawy. To, co wyróżnią ją na tle reszty miasta, to fakt, że jako jedna z nielicznych przetrwała II wojnę światową w niemal nienaruszonym stanie. Poza utratą niektórych zdobień, czy zwieńczeń ryzalitów bocznych, kamienica wygląda niemal tak samo jak przed wojną. Niedługo ma przejść gruntowny remont, który przywróci jej pełnię blasku! 

Kamienica przy Nowogrodzkiej 48 – historia

Narożna kamienica przy Nowogrodzkiej 48 powstała w latach 1897–1898. W momencie powstania byłą jednym z najpiękniejszych przykładów wielkomiejskiej architektury Warszawy. Zbudowana w neorenesansowym stylu kamienica cechowała się bogatymi zdobieniami, które widoczne były na niemal każdym elemencie elewacji. Wśród zdobień warto wymienić balkony otoczone bogato zdobionymi, ręcznie kutymi balustradami. Budynek gdy powstał miał trzy piętra oraz poddasze.

W 1913 roku, kamienica przeszła remont w ramach którego, zniknęło poddasze, a w jego miejscu dobudowano kolejne, czwarte piętro. To właśnie w takim stanie znamy ją dziś. Podczas II wojny światowej kamienica nie doznała znacznych zniszczeń. Straciła niektóre ozdoby w tym bogato zdobione zwieńczenia ryzalitów bocznych. Fakt, że kamienica przetrwała w niemal nienaruszonym stanie do dziś, sprawia, że jest ona jednym z najcenniejszych budynków Warszawy. A jej wartość historyczna i architektoniczna są bezcenne.

Remont – co się zmieni?

Remont, który dotowany jest przez m.st. Warszawa, w głównej mierze ma odnowić elewację. Ta jest wyjątkowa, bowiem jej głównym elementem dekoracyjnym są kafelki ceramiczne, które zostaną oczyszczone i poddane zabiegom niszczącym glony i drobnoustroje. Odrestaurowane i oczyszczone zostaną również detale architektoniczne wykonane w całości z odlewów gipsowych. Tu warto dodać, że w momencie budowy kamienica była jasnoszara, wręcz alabastrowa. Obecnie tego nie widać, bowiem jasne barwy przez lara pokryły się warstwą kurzu, brudu, czy patyny. W ramach inwestycji konserwacji poddane zostaną ponadto balkony oraz ich bogato zdobione balustrady.


Remont pod kontrolą ornitologa

Obecnie prace prowadzone są na niewielkim fragmencie elewacji z uwagi na ochronę ptaków, które mają siedliska na elewacji. Cały remont przebiega pod ścisłym nadzorem ornitologicznym.

Kamienica przy Nowogrodzkiej 48 – prace rozłożone na etapy

Tegoroczny koszt remontu elewacji od strony ul. Nowogrodzkiej wynosi ponad 1 mln zł, a wsparcie udzielone w formie dotacji przez m.st. Warszawy to 186 670 zł.
Z uwagi na bardzo wysoki koszt prac, w tym roku remont przejdzie fasada od strony ul. Nowogrodzkiej. Remont drugiej elewacji frontowej – od ul. Pankiewicza – będzie realizowany w kolejnym etapie.

Fakt, że kamienica przetrwała II wojnę światową graniczy z cudem. Przypomnijmy, że warszawska tkanka miejska, w ramach kampanii wrześniowej i poźniej w wyniku Powstania Warszawskiego została przez hitlerowców niemal doszczętnie zniszczona. Polecamy waszej uwadze poniższe artykuły, które prezentują ogrom zniszczeń, w tym zniszczeń w okolicy Nowogrodzkiej.

źródło: um.warszawa.pl / zdjęcia: um.warszawa.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Zabytek | Metamorfoza | Kamienica | Warszawa | whiteMAD na Instagramie