fot: Stefan Brajter / lodz.pl

Łódź: kamienica przy Placu Wolności 2 po remoncie. Fasada zachwyca!

Kamienica przy Placu Wolności 2 w Łodzi powstała w XIX wieku dla Bogusława Zimmermana. Ciekawostką jest fakt, że w jej murach mieści się Muzeum Farmacji i najstarsza w Łodzi apteka. Właśnie dobiegł końca remont tego niezwykle pięknego, dziewiętnastowiecznego obiektu. Wyremontowana fasada przykuwa wzrok!

“Przed nami ostatnia prosta. W tym tygodniu rozpoczęliśmy demontaż rusztowań na elewacji frontowej. Ponadto trwają prace przy renowacji stolarki okiennej i izolacji fundamentów oraz roboty wykończeniowe w prześwicie bramowym oraz piwnicach” – mówi Mariusz Kociołek, przedstawiciel wykonawcy.

Przy pl. Wolności 2 powstanie nowe miejsce na kulturalnej mapie Łodzi. W odnowionej przestrzeni organizowane będą tematyczne wystawy, warsztaty i seminaria. Po zakończeniu inwestycji łodzianie i turyści zyskają także reprezentacyjne wejście z placu Wolności na odnowiony Pasaż Róży.


Kamienica pełna detali
Fasada kamienicy Zimmermanna jest siedmioosiowa, trójkondygnacyjna. Parter jest boniowany, nad bramą widać kompozycję sztukatorską składającą się z niskiego podium, na skrajach znajdują się kwietne wazony, a pośrodku muszla z maską kobiety. Elewację kamienicy zdobią motywy roślinne, liście akantu, rozety oraz stylizowana tablica, na której widnieje data „1893″. Zwieńczenia balkonów zdobią detale przedstawiające głowy lwów.

Zmiany na placu Wolności
“Ta inwestycja to początek zmian na pl. Wolności. Przed nami jego przebudowa. Obecnie trwa procedura wyboru wykonawcy. Początek prac planowany jest na I kw. przyszłego roku. Plac Wolności diametralnie się zmieni, stanie się przestrzenią publiczną na miarę XXI wieku.” – dodaje Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Czytaj też: Architektura w Polsce | Łódź | Metamorfoza| Miasto | whiteMAD na Instagramie

źródło: Kamienica przy Placu Wolności 2 po remoncie / Łódź.pl