Kamienica przy Rynku Starego Miasta w Warszawie odzyskała dawny kolor

Zakończyły się prace remontowe, dzięki którym kamienica przy Rynku Starego Miasta 17 w Warszawie została odnowiona i pomalowana według oryginalnego projektu.

Przed laty budynek pomalowany był na ciemne żółcie i czerwienie. Pilnych napraw wymagał mur w przyziemiu kamienicy. Zabytkowy budynek udało się wyremontować, a elewacja odzyskała dawny wygląd.

Jeszcze niedawno tynk w najniższej partii budynku odpadał. Pozostała część elewacji była spękana i pokryta brudem. Zniszczone partie tynku w parterze zostały usunięte, mur oczyszczony, odsolony i zabezpieczony. Następnie konserwatorzy odtworzyli wyprawy tynkarskie. Na koniec przywrócili pierwotną kolorystykę całej elewacji. Wykonano ją poprzez nałożenie wierzchniej warstwy z tynku barwionego w masie. Teraz kamienica jest jasnożółta z oliwkowymi elementami dekoracji, jak boniowanie i opaski okienne.

Dekoracyjny fryz z płaskorzeźbą przedstawiającą scenę pochodu bachicznego także został oczyszczony z wtórnych, szkodliwych przemalowań. To jedenaście postaci chłopięcych z wieńcami na głowie, które zdają się maszerować w lewą stronę. Część z nich gra na instrumentach, inni trzymają kosze z winogronami, a jeden jedzie na koźle. Fryz wykonany jest techniką odlewu z siedmiu segmentów. Jest to powojenna rekonstrukcja płaskorzeźby z 1815 roku.

Przyziemie PRZED remontem

Po naprawie spękań, uzupełnieniu ubytków i wzmocnieniu strukturalnym, oryginalna ozdoba została pokryta laserunkiem imitującym kamień zgodnie z pierwotnymi założeniami twórców. Miejska dotacja na remont wyniosła 69 tys. zł, co stanowi blisko 50 proc. kosztów tego remontu.

źródło: UM Warszawa

Czytaj też: Kamienica | Warszawa | Zabytek | Renowacja | Elewacja | whiteMAD na Instagramie