Kamienica przy ulicy Bolesława Śmiałego w Szczecinie po remoncie

Projekt jej rewitalizacji przygotowali architekci z pracowni Grupa Miasto. Kamienica położona jest przy ulicy Bolesława Śmiałego 17 w Szczecinie. Jej renowacja zakończyła się w 2022 r.

Kamienica wraz z oficyną przy ulicy Bolesława Śmiałego 17 należy do obszaru przestrzennego Śródmieścia Szczecina, który ujęty jest w Gminnej Ewidencji Zabytków. Gmach znajduje się na narożniku, tuż przy ulicy Stefana Żółkiewskiego. Jego budowa zakończyła się pod koniec XIX wieku.

Projekt rewitalizacji zniszczonej kamienicy przygotowali architekci z pracowni Grupa Miasto. Kolorystyka elewacji określona została na podstawie wykonanych badań pozostałych fragmentów. Podczas prac dokładnie odnowiono fasady, stolarkę drzwiową i okienną. Nad pracami czuwał Miejski Konserwator Zabytków.

Ulica Bolesława Śmiałego, przy której stoi budynek jest zabudowana kamienicami wzniesionymi na początku XX wieku. Co ciekawe, przed kamienicami powstawały ogródki, którymi początkowo musieli opiekować się mieszkańcy. Przed laty ulicę zamieszkiwali głównie kupcy i rzemieślnicy. Zabudowa na szczęście przetrwała II wojnę światową, jedynie niewielka część budynków uległa zniszczeniu.


Budynek rywalizował w konkursie Fasada Roku, który organizowany jest przez firmę Baumit. Kamienica w Szczecinie walczyła o nagrodę w kategorii “Budynki zabytkowe po renowacji”, jednak nie zdołała pokonać innych realizacji o których pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ.

źródło zdjęć: Fasada Roku – Baumit, materiały prasowe

Czytaj też: Kamienica | Szczecin Metamorfoza | Elewacja | Detal | Zabytek | whiteMAD na Instagramie