Kamienica przy ulicy Wita Stwosza we Wrocławiu zostanie odnowiona

Kamienica przy ulicy Wita Stwosza 33-35 we Wrocławiu przez długie lata była siedzibą banku. Wkrótce budynek zmieni się w elegancki apartamentowiec.

Budynek Śląskiego Związku Bankowego zbudowany został w 1899 roku według projektu Wilhelma Martensa. Do końca II wojny światowej w gmachu znajdowała się siedziba banku Deutsche Bank, następnie swoją siedzibę otworzył w środku bank PKO BP. Secesyjna kamienica była kilkukrotnie przebudowywana. Pierwotnie była mniejsza, jednak w 1906 roku po wykupieniu sąsiedniej działki przedłużono skrzydło południowe budynku, zachowując formy elewacji zaprojektowanej przez Martensa.

Co ciekawe, budynek dopiero w 2017 roku został wpisany do rejestru zabytków. Aktualnie właścicielem obiektu jest firma Dolnośląskie Inwestycje SA, która zamierza odrestaurować obiekt. Wkrótce bankowa kamienica przy ulicy Wita Stwosza zmieni się w miejsce z apartamentami, powierzchniami biurowymi oraz restauracjami.

Na najniższych kondygnacjach – na parterze i wysokiej na cztery metry piwnicy zaplanowano nowoczesny kompleks multigastronomiczny. Pod jednym dachem goście kompleksu będą mieli do wyboru osiem restauracji, w których serwowane będą dania kuchni z całego świata. Inwestor rozpoczął już podpisywanie umów z najemcami.

Dodatkowo kamienica przy ulicy Wita Stwosza będzie miała zadaszony dziedziniec. Szklany dach zbudowany zostanie na trzecim piętrze budynku.


W zmodernizowanych pomieszczeniach znajdą się również dwa kompleksy biurowe oraz 111 niewielkich apartamentów hotelowych o powierzchni od 20 do ponad 40 m kw. Będą one usytuowane na kondygnacjach powyżej parteru. Głównym przeznaczeniem inwestycji jest wynajem hotelowy krótkoterminowy.

Inwestor zapewnia, że rewitalizacja prowadzona będzie z dbałością o zachowanie jak największej ilości elementów dawnego wyposażenia. Jej wygląd ma nawiązywać do czasów, gdy w budynku mieścił się ogromny skarbiec, dlatego zamierza przywrócić funkcjonowanie w budynku skrytek depozytowych, jako połączenie tradycji obiektu i nowego przeznaczenia.

Po zakończeniu remontu kamienica ma przyjąć nazwę “Rezydencja Bankowa”. Obiekt zostanie oddany do użytku pod koniec 2023 roku.

źródło: UM Wrocław, materiały prasowe inwestora

Czytaj też: Zabytek | Ciekawostki | Wrocław | Kamienica | Renowacja | whiteMAD na Instagramie