Kamienica Rostkowskiego, stojąca przy Alejach Jerozolimskich 99, jest budynkiem niezwykłym i unikatowym w skali całej Warszawy. Jest to bowiem dom z podwórzem otwartym na ulicę, a nie do wewnątrz parceli, jak to ma miejsce w dużej większości tego typu kamienic.
Budowla została wzniesiona około roku 1911 według projektu architekta Artura Gurneya. Jest jednym z czterech budynków w Warszawie zaprojektowanych przez szkota. Posiada sześć pięter i nadano jej cechy wczesnego modernizmu z elementami dekoracji posecesyjnej.
Frontowa część domu wzniesiona została na rzucie podkowy, tworząc podwórze otwarte od strony Alej Jerozolimskich, od których jest oddzielone parterowym budynkiem portierni. Ten sposób organizowania podwórza pozwalał na lepsze doświetlenie i przewietrzenie mieszkań oraz pozbycie się studni, które były zmorą XIX- i XX-wiecznych kamienic. Drugie podwórze ma już tradycyjny układ zamknięty. Kamienica została połączona z wzniesionym w głębi działki około 1900 roku budynkiem, przylegającym do piętrowych zabudowań fabrycznych (rozebranych pod budowę kamienicy). Podczas powojennej odbudowy kamienica została nieznacznie przekształcona. Szóste piętro jest wynikiem przebudowy dokonanej po pożarze dachu budynku w 1940 r. Nowa kondygnacja odbiega stylistycznie od pozostałej części kamienicy, forma dachu nie harmonizuje z historyczną bryłą. Nie zrekonstruowano frontowych szczytów i dzwonowatych daszków zwieńczonych latarniami. Mimo to kamienica jest przykładem niespotykanego i wyjątkowego budownictwa, które jest unikatem na skalę całego kraju. Fakt ten wykorzystali twórcy serialu “Miodowe Lata”, którzy na podwórku kamienicy nakręcili jedną ze scen czołówki (ujęcie, w którym główni bohaterowie wchodzą do klatki schodowej, a następnie pojawia się tytuł odcinka).
W 1991 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków.
Źródło: dioblina.eu
Czytaj też: Warszawa | Kamienica | Elewacja | Ciekawostki | Detal | whiteMAD na Instagramie
Koniec lat 30. XX w. oraz obecnie. Kamienica Rostkowskiego jeszcze z oryginalnymi szczytami, które uległy zniszczeniu w 1940 roku i nigdy nie zostały odbudowane do stanu pierwotnego. Źródło: Archiwum Państwowe w Warszawie
Temat: Kamienica Rostkowskiego – warszawski unikat