Kamienica w Bytomiu po remoncie. Odnowiono piękne detale

Kamienica znajduje się przy ulicy Jagiellońskiej 3 w Bytomiu, dawniej Hohenzollernstraße. Zbudowana została pod koniec XIX wieku. Dzięki pracom eklektyczny budynek znów cieszy oczy. Odnowiono elewację, balustrady i detale.

Remont odbył się na zlecenie wspólnoty mieszkaniowej. Dokładnie odnowiono tu każdy fragment. Wrażenie robią symetrycznie położone loggie z neobarokowymi zdobieniami. Co ważne, naprawiono też popękane ściany, które były w fatalnym stanie. Ocieplono też ścianę szczytową ponad dachem sąsiedniego budynku.

To była trudna i zaawansowana renowacja. Kamienica przez lata nie była remontowana, posiadała uszkodzenia spowodowane szkodami górniczymi oraz naturalnymi procesami erozyjnymi – opowiada mgr inż. Artur Stasz, pełniący funkcję inspektora nadzoru.

Dużym plusem jest potraktowanie detali. Te odtworzone zostały na podstawie odlewów wykonanych z zachowanych elementów oraz analizy starych zdjęć. To stalowe balustrady z kutymi motywami roślinnymi. W prace zaangażowany był Miejski Konserwator Zabytków, który opiniował stosowane rozwiązania. Dlaczego to właśnie balustrady mają w tym budynku takie znaczenie? Budowę kamienicy zlecił mistrz ślusarski Peter Macionga. Zdobione, eleganckie balustrady miały być świadectwem jego kunsztu.


Kolejnym właścicielem budynku był mistrz malarski i handlarz tapetami Johann Gowik, a następnie (od 1905 r.) kamienica należała do firmy Gräflich Schaffgotsche Werke. Co ciekawe, w oryginalnym projekcie kamienica w Bytomiu miała cztery kondygnacje z nieużytkowym poddaszem. W późniejszych latach poddasze przebudowano na mieszkania.

fot. Hubert Klimek, archiwum UM Bytom

źródło: UM Bytom

Czytaj też: Bytom | Kamienica | Elewacja | Ciekawostki | Zabytek | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie

Tak budynek wyglądał PRZED remontem:

 

fot. Google

A tak po zakończeniu prac:

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły