Kamienica w Łodzi z nietypową elewacją. Jedyna taka w Polsce

Jest bardzo nietypowa. Kamienica w Łodzi zyskała oryginalną elewację, która łączy w sobie elementy klasyczne ze współczesnym minimalizmem. Całość wykonano w ramach remontu, który wkrótce się zakończy.

Kamienica znajduje się przy ulicy Włókienniczej 15. Jej remont prowadzony jest w ramach projektu rewitalizacji Łodzi. To program, dzięki któremu nowe oblicze zyskują dziesiątki historycznych kamienic. Ta przy ulicy Włókienniczej wyróżnia się nietypowymi zdobieniami. Elewację od strony ulicy ozdobiło bordowe malowanie o kształcie odwróconego trójkąta. W tej części zamontowano elementy dekoracyjne, które imitują stare ramy okien. Z kolei pozostała – biała część jest nowoczesna i minimalistyczna. Wyróżniają ją balkony, które mają szklane balustrady. Całość łączy się przy drzwiach wejściowych, na których widać zestawienie motywów starego i nowego.

Obecnie trwają ostatnie prace związane z elewacją północną i klatką schodową oraz wyposażeniem wnętrz.

Na wjeździe i podwórzu układana będzie kostka, a także stawiane elementy małej architektury. W ciągu kilku najbliższych dni rozpoczną się również prace nasadzeniowe – zapewnia Olga Kassyańska, Zarząd Inwestycji Miejskich.

Podczas prac gruntownemu remontowi została poddana instalacja elektryczna, wodna oraz gazowa. Na nowo zaaranżowano przestrzeń przed kamienicą, gdzie ustawiono ławki, zbudowano plac zabaw i zamontowano trzepak. Zupełnie nowa jest nawierzchnia.


W sumie w środku powstało 12 mieszkań komunalnych oraz dwa lokale usługowe, które będzie można wynająć. Mieszkania będą miały osobne kuchnie, albo aneksy kuchenne. W pełni wyposażone zostaną łazienki.

Wkrótce rozpoczną się nasadzenia krzewów i drzew, a wokół nich zasiany będzie trawnik. Dodatkowo na altanie powstanie trejaż z roślinnością pnącą. Miasto planuje posadzenie dwóch grabów, 275 cisów, 64 krzewów liściastych (róża okrywowa) oraz sadzonek traw ozdobnych. W sumie remont budynku kosztował ponad 6 mln zł.

Chcesz zobaczyć, jak w ostatnich latach zmieniła się Łódź? Nasze artykuły o tym mieście znajdziesz klikając TUTAJ.

fot. Stef Brajter, źródło: łódź.pl (www.lodz.pl)

Czytaj też: Łódź | Kamienica | Elewacja | Ciekawostki | Detal | whiteMAD na Instagramie

Zdjęcie PRZED i wizualizacja pokazująca, jak zmieni się kamienica w Łodzi: