Kamienica Wolfa Krongolda w Warszawie

Kamienica Wolfa Krongolda w Warszawie w końcu bez rusztowań! Przedwojenny budynek znów zachwyca.

Nareszcie! Przedwojenna kamienica Wolfa Krongolda w Warszawie, stojąca przy ul. Złotej 83 róg ul. Żelaznej, w końcu odzyskała blask. Właśnie zdjęto z elewacji budynku większość rusztowań, dzięki czemu możemy zobaczyć efekt kilkuletnich prac. Z zapartym tchem wyczekiwaliśmy momentu, kiedy budynek (zwyczajowo nazywany „Pekinem”, co w gwarze warszawskiej jest określeniem przeludnionej kamienicy czynszowej), odzyska swój przedwojenny szyk i blask, a płaskie odrapane ściany znów będą cieszyć oko bogactwem zdobień i ornamentów.

Kamienica została wybudowana w latach 1896–1899 dla znanego żydowskiego przedsiębiorcy budowlanego Wolfa Krongolda. Jej projekt jest przypisywany Bronisławowi Brochwicz-Rogóyskiemu. Budynek został wzniesiony w stylu eklektycznym o bogatym wystroju elewacji. Narożnik budynku zwieńczono attyką ozdobioną rzeźbami dwóch półleżących postaci – symbolizującego wiek XIX starca i młodzieńca oznaczającego wiek XX. Między rzeźbami umieszczono datę oddania budynku do użytku (1899).

Opuszczona kamienica przed remontem (fot. domena publiczna)Frontową klatkę schodową, prowadzącą do mieszkań znajdujących się na niższych piętrach i przeznaczonych dla lepiej sytuowanych mieszkańców, wyłożono białym marmurem, zaś żeliwne balustrady z rozetami wykonano ręcznie. Klatki schodowe od strony podwórza wykończono jak w typowych domach robotniczych, czyli z drewna dębowego i prowadziły do mniejszych mieszkań, znajdujących się na wyższych piętrach.

Budynek przed i podczas remontu.

Kamienica przed wojną i jej wygląd obecny.

W czasie II wojny światowej część frontowa budynku została uszkodzona, natomiast oficyny zachowały się w bardzo dobrym stanie. Po 1945 roku kamienica została odbudowana z przeznaczeniem na mieszkania komunalne. Z elewacji frontowej zbito wszystkie detale i zdobienia, zachowując jedynie attykę, a przedwojenne, duże mieszkania podzielono na mniejsze. W latach 60. usunięto balkony oraz kutą, zdobioną bramę, a 40 lat później eksmitowano mieszkańców oraz najemców lokali handlowych w kamienicy.
W lutym 2015 roku opustoszała od lat kamienica została sprzedana przez miasto spółce Czerwone Maki należącej do międzynarodowej grupy AFI Europe.
Spośród czterech firm, które walczyły o kamienicę w zorganizowanym po raz szósty przetargu, to właśnie ta spółka zaoferowała najwyższą sumę, 21 mln zł. Cena wywoławcza wynosiła 14 mln zł.

Opuszczona kamienica i remont, który przywróci jej dawny blask.W 2019 roku w końcu zaczęto wielką przebudowę. Inwestor zapowiedział, że zamierza pozostawić oryginalne wszystkie ściany zewnętrzne, przy czym wnętrze zostanie wyburzone i postawione na nowo. Pierwsze efekty remontu możemy już podziwiać, jednak w środku nadal trwają intensywne prace. Na końcową ocenę inwestycji przyjdzie nam jeszcze nieco poczekać, choć wszystko zapowiada się bardzo dobrze.

 

Czytaj też: Zabytek | Architektura

Kamienica Wolfa Krongolda w Warszawie w różnych okresach: przedwojennym, przed remontem oraz wygląd obecny. (fot. ulicamiwarszawy.blogspot.com, Archiwum Państwowe w Warszawie)

Kamienica Wolfa Krongolda w Warszawie Kamienica Wolfa Krongolda w Warszawie

Temat: Kamienica Wolfa Krongolda w Warszawie w końcu bez rusztowań! Przedwojenny budynek znów zachwyca.

Źródła: warszawa.naszemiasto.pl, ulicamiwarszawy.blogspot.com, warszawa.ap.gov.pl, propertydesign.pl, domena publiczna