Kamienica z galerią sztuki w Poznaniu

Publikujemy projekt dyplomowy magisterski Jakuba Garsztki, który przedstawił swój pomysł na zestawienie nowoczesnej architektury z zabytkowym otoczeniem. Jakub zaprojektował kamienicę, w której działać ma galeria sztuki. Swój projekt przygotował na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Temat: Nowoczesna architektura w zabytkowym otoczeniu – Projekt kamienicy z galerią sztuki przy ulicy Ogrodowej w Poznaniu
Autor: Jakub Garsztka
Rok: 2018
Lokalizacja: Poznań ulica Ogrodowa/Krysiewicza
Promotor: dr inż. arch. Michał Ankiersztajn
Szkoła: Wydział Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

 

Ideą projektu jest uzupełnienie narożnika w kwartale przy zbiegu ulicy Ogrodowej i Krysiewicza obiektem nowoczesnym w otoczeniu zabytkowych kamienic z XIX i XX wieku. Projekt powstał jako kontrpropozycja dla odbudowywanej obecnie repliki zabytkowej substancji. Powtórzenie rozmiarów zabytkowej kubatury oraz otwarcie dziedzińca jest efektem interpretacji typowej kamienicy mieszczańskiej. W koncepcji podkreślono rangę oraz kontekst urbanistyczny.

Bryła podzielona jest na trzy główne elementy odseparowane oszklonymi klatkami schodowymi: Klatka schodowa w przerwie między bryłami od strony ulicy Ogrodowej jest współczesną interpretacją sposobu projektowania komunikacji w kamienicy śródmiejskiej. Otwarcie dziedzińca oraz zaprojektowany skwer od strony ulicy Ogrodowej jest zabiegiem mającym poszerzyć przestrzeń publiczną poprzez połączenie z przestrzenią wewnętrzną. W środkowym a zarazem narożnikowym fragmencie budynku na parterze zlokalizowana została galeria sztuki współgrająca z otwartym dziedzińcem jako dodatkową przestrzenią wystawienniczą.

Część pod dawnym adresem Krysiewicza 2 jest przestrzenią biurową z reprezentacyjnym lobby. Przestrzenie biurowe zaprojektowano tak, aby można umieścić w nich wewnętrze klatki schodowe dostępne tylko dla pracowników biura. Część mieszkalna składa się z dwóch kubatur tworzących zwartą bryłę przeciętą przeszkloną klatką schodową. W części mieszkalnej znajdują się mieszkania jedno i dwu poziomowe, a najwyższa kondygnacja posiada dwa reprezentacyjne mieszkania typu „penthouse” oraz ogólnodostępny taras widokowy z otwarciem na park oraz dwa kościoły.