Kamienica z muru pruskiego na poznańskich Jeżycach po remoncie

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych od połowy 2020 roku modernizuje historyczną kamienicę na Jeżycach. 3-kondygnacyjna kamienica z muru pruskiego już niedługo zostanie oddana do użytku, ale już teraz można podziwiać postęp prac przy tym pięknym budynku.

Historyczny Poznań w dużej mierze był zabudowany domami w stylu szachulcowym oraz w technologii muru pruskiego. Jednym z nich jest budynek przy ul. Jeżyckiej 6, który powstał pod koniec XIX wieku. Ściany tej trzykondygnacyjnej kamienicy z poddaszem zostały wybudowane z muru pruskiego. To rodzaj konstrukcji szkieletowej z drewna wypełniony murem z cegły, co stanowi o oryginalnym wyglądzie budynku.

Sprawdź

Kamienica z muru pruskiego wymagała gruntownej modernizacji. Spółka zdecydowała się na remont nie tylko z uwagi na chęć polepszenia standardu zamieszkania dla miejskich lokatorów, ale także ze względu na wartość architektoniczną budynku. Zakres prac objął remont dachu, zabezpieczenie szkieletu konstrukcyjnego, remont klatki schodowej oraz pomieszczeń piwnicznych. W ramach modernizacji przygotowano izolację przeciwwilgociową fundamentów i ścian piwnicy oraz adaptację części piwnicy na węzeł cieplny. Wszystkie te prace już się zakończyły, a wykonawca na zlecenie ZKZL przystąpił do kolejnego etapu.

W drugim etapie modernizacji, która jest aktualnie prowadzona, zostaną wykonane remonty lokali mieszkalnych. Wymienione zostaną okna i drzwi, ściany zostaną ponownie pomalowane. Mieszkańcy będą mogli również skorzystać z nowych przyłączy do sieci wodno-kanalizacyjnej. Na klatce schodowej oraz w mieszkaniach zostanie też wymieniona instalacja elektryczna. W ramach walki ze smogiem zlikwidowanych zostanie 12 pieców kaflowych, a dzięki przyłączeniu do cieplika miejskiego mieszkańcy będą mogli cieszyć się z centralnego ogrzewania.

Koszt całej inwestycji wynosi blisko 6 milionów złotych. Co istotne Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych uzyskał blisko połowę tej kwoty z bezzwrotnego dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego. Prace wewnątrz budynku przy ul. Jeżyckiej 6 trwają. Modernizacja planowo ma zostać zakończona w maju 2021 roku.

Mur pruski to rodzaj ściany szkieletowej, inaczej ryglowej, ramowej lub fachówki (z niem. Fachwerk), wypełnionej murem z cegły, często mylona z szachulcem, czyli ścianą szkieletową z wypełnieniem gliniano-słomianym lub gliniano-trzcinowym. Jego konstrukcja drewniana jest widoczna, często impregnowana i może być traktowana także jako element dekoracyjny. Ceglane pola elewacji, zwykle już w trakcie użytkowania budynku, mogły ulegać tynkowaniu i bieleniu, co nadawało im pozorny wygląd bielonej elewacji szachulcowej. Jeżeli mur pruski jest otynkowany, to z daleka nie można odróżnić go od szachulca.

Czytaj też: Poznań | Kamienica | Architektura | Metamorfoza | Historia | Zabytek | Renowacja



źródło: www.poznan.pl