Poznań: kamienica “Żelazko” oszpecona. Policja szuka wandali!

To jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Poznaniu. Odbudowa pochodzącej z 1900 roku kamienicy “Żelazko” dopiero niedawno została ukończona, a już oszpeciły ją marnej jakości bazgroły. Jak informuje portal epoznan.pl policja szuka wandali. 

Oryginalny obiekt powstał w 1900 roku na rogu ul. Ogrodowej i Krysiewicza. W 2011 roku wyburzano sąsiednią kamienicę, niestety w ten sposób naruszono konstrukcję kamienicy, co przesądziło o rozbiórce dawnego “Żelazka”. Kilka lat później działka znalazła nowego właściciela – firmę Constructa Plus, która zdecydowała się odbudować ceglany obiekt. Projekt nowego “Żelazka” przygotowali architekci z poznańskiej pracowni CDF.

W ramach inwestycji odbudowany został historyczny obiekt z zachowaniem jego najbardziej charakterystycznych elementów, wśród których można wymienić zdobioną kopułę. W budynku znalazło się 25 mieszkań o zróżnicowanej powierzchni. Dostępne są zarówno kawalerki o powierzchni 25 m kw. jak i przestronne apartamenty o powierzchni wynoszącej 130 m kw. Dodatkowo wzdłuż ulicy Krysiewicza powstało nowe skrzydło, w którym znalazało się 27 mieszkań. Ich powierzchnia wyniesie od 23 do 90 m kw. Mieszkańcy będą mogli korzystać z dwupoziomowego parkingu, który powstał pod ziemią. W budynku zagospodarowano również przyziemie, w którym znalazły się cztery lokale usługowe.


Poznań: kamienica “Żelazko” oszpecona.
“Tak oto wandale dziś w nocy potraktowali jedną z najnowszych reprezentacyjnych kamienic Poznania przy ulicy Krysiewicza/Ogrodowej. Akt wandalizmu został zgłoszony na policję
– relacjonuje portalowi epoznan.pl Radosław Masiarek, Zarządca Nieruchomości Estate Center.”

Osoby, które mają wiedzę na temat zdarzenia i mogą pomoc w ujęciu sprawcy, bądź sprawców proszone są o kontakt z policjantami ze Starego Miasta pod nr tel. 61 84-124-11 / 47 77 12 411 lub mailowo dyzurny.poznan-stare-miasto@po.policja.gov.pl.

Kamienica zwana przez poznaniaków “Żelazkiem” to jeden z najbardziej eleganckich i reprezentatynych budynków znajdujących się w centrum stolicy Wielkopolski. O jej przebudowie pisaliśmy niejednokrotnie, między innymi TUTAJ. 

Czytaj też: Miasto | Zabytek | Kamienica | Architektura | Poznań | Metamorfoza

źródło: epoznan.pl / fot: Zarządca Nieruchomości Estate Center


Żelazko w budowie:

 

fot: Zarządca Nieruchomości Estate Center

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły