Kamienice przy Białoskórniczej we Wrocławiu odzyskały blask. Są piękne! 

Zmiany na lepsze na Starym Mieście we Wrocławiu! Kamienice przy Białoskórniczej 26 i 27 odzyskały swój blask. Budynki mieszkalne nie tylko prezentują się świetnie, ale także dają nadzieję, że jedna z najbardziej urokliwych ulic Wrocławia znów będzie estetyczna.

Ulica Białoskórnicza we Wrocławiu to jedna z najbardziej ciekawych ulic we Wrocławiu. Ulica biegnąca niegdyś wzdłuż krawędzi wewnętrznej Czarnej Oławy (wrocławskiej fosy miejskiej ). Sąsiedztwo wody w Czarnej Oławie sprzyjało osiedlaniu się tu i zakładaniu warsztatów przez rzemieślników garbarzy, należących do założonego w 1273 cechu białoskórników, skąd pochodzi nazwa ulicy – Białoskórnicza. Warsztaty i domy przy fosie miejskiej były lekkie i bardzo niewielkie ze względu na niewielką ilość miejsca między murami miejskimi a fosą.

Ulica Białoskórnicza na mapie (niem. Weißgerber Gasse) na mapie z 1837 roku / Domena publiczna

Pierwsze wzmianki o Weißgerbergasse (pol. Białoskórnicza)  pochodzą z 1355 roku. Ulica była wtedy odcinkiem drogi łączącej – wzdłuż Czarnej Oławy – ulicę św. Mikołaja z Odrą w sąsiedztwie wieży wodnej znajdującej się niegdyś nieopodal dzisiejszego skrzyżowania z ul. Łazienną. Południowy odcinek ulicy Białoskórniczej, pomiędzy Ruską a św. Mikołaja aż do I połowy XIX wieku nosił nazwę Töpfergasse (“Zaułek Garncarski”).

Po epidemii cholery w 1866 fosę Czarną Oławę zasypano, a na jej miejscu powstał nowy zaułek, nazwany na swoim północnym odcinku Weißgerber Ohle (“Oława Białoskórnicza”), a na południowym – Reussen Ohle (“Oława Ruska”).

Podczas oblężenia Festung Breslau wiosną 1945 w gruzach legła zachodnia pierzeja ulicy Białoskórniczej (podobnie jak zabudowa Oławy Białoskórniczej i część Oławy Ruskiej, którym nadano wspólną nazwę Zaułka Ruskiego), a i pierzeja wschodnia uległa poważnym uszkodzeniom.

Kamienice te odbudowano w latach sześćdziesiątych. W następnym dziesięcioleciu przez przestrzeń pomiędzy Białoskórniczą a Nowym Światem przeprowadzono trasę średnicową. Dziś ulica Białoskórnicza jest w części północnej wąską zatoczką parkingową równoległą do wschodniej jezdni trasy średnicowej. W części południowej, między ulicami Ruską a Św.Mikołaja jedynie szeroki asfaltowy chodnik, kryjący kostkę brukową, wraz z zatoczką autobusową stanowi ulicę Białoskórniczą.

Obecnie kamienice przy Białoskórniczej 26 i 27 nabył od miasta prywatny inwestor, który wyremontował elewację, dach, a także wnętrza budynków. Za projekt przebudowy odpowiadał architekt Krzysztof Zalewski.

Czytaj też: Metamorfoza | Renowacja | Polska | Kamienica | Wrocławźródło: www.wikipedia.pl / Wrocław – Inwestycje Miejskie
zdjęcia: Wrocław – Inwestycje Miejskie / Google Maps