kamienice przy Krakowskim Przedmieściu
PO renowacji

Kamienice przy Krakowskim Przedmieściu zostały odnowione

Jeszcze niedawno były pożółkłe. Kamienice przy Krakowskim Przedmieściu 47/49/51 wyglądają jak nowe. Właśnie odsłonięto elewacje budynków.

Historia kamienic pod adresem Krakowskie Przedmieście 47/49/51 sięga XVII wieku. Ówczesne barokowe kamieniczki nadbudowano i rozbudowano w kierunku ulicy Koziej. Do 1944 roku kamienice miały postać dwóch czteropiętrowych kamienic o neorenesansowych, dziewiętnastowiecznych elewacjach z szeregiem oficyn od strony ulicy Koziej i w podwórzu. Obecnie pod tymi trzema numerami mieści się jeden budynek frontowy od ulicy Krakowskie Przedmieście, budynki tylne od ulicy Koziej oraz łączące je prostopadłe oficyny.

Zniszczone w trakcie działań wojennych budynki odbudowano w takich samych gabarytach, ale o nowych, prostych, historyzujących elewacjach, nawiązujących do klasycyzmu. Wnętrza połączono, tworząc jeden gmach o funkcji publicznej. Od strony ulicy Koziej wybudowano jedną dużą oficynę.

Oficyny wewnętrzne pozostawiono. W trakcie odbudowy na elewacjach zastosowano tynki barwione w masie, takie jak na kamienicach Starego i Nowego Miasta. W trakcie późniejszych remontów zostały one zamalowane.

W 2020 r. budynki przeszły gruntowny remont zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Właściciel uzyskał dofinansowanie z budżetu miasta w wysokości 157 000 zł na remont elewacji od strony Krakowskiego Przedmieścia i od strony ulicy Koziej oraz na remont dachu.

PO renowacji

W trakcie tych prac usunięto wtórne przemalowania, naprawiono spękania tynku i muru, odtworzono tynki, naprawiono elementy sztukatorskie, takie jak dekoracje ornamentalne, gzymsy i opaski. Detale pokryto laserunkiem wyrównującym kolorystykę – czytamy w komunikacie Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Dodatkowo konserwację przeszły też kamienne portale i cokoły oraz drewniane drzwi i elementy żeliwne. W ramach prac odnowiono też dach, kominy i przeprowadzono obróbki blacharskie. Zastosowano przy tym tradycyjne metody łączenia blachy. Warto zwrócić uwagę na tynki barwione w masie, które położone są na elewacjach na dużej powierzchni. Wcześniej brudno-żółte kamienice zyskały teraz jasny, elegancki wygląd.

Czytaj też: Zabytek | Warszawa | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

źródło: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków