doniczka z gąbką

Kamienna doniczka z gąbką. Już nigdy nie przelejesz roślin! 

Każdy miłośnik roślin wie, jak trudno pielęgnować swoje ulubione okazy. Jednymi z najczęstszych błędów popełnianych przez amatorów domowych dżungli jest przesuszanie, lub wręcz przelewanie roślin co sprawia, że to nie mają odpowiednich warunków do życia, a co za tym idzie szybko obumierają. Na ratunek przychodzi włoski projektant Moreno Ratti i jego kamienna doniczka z gąbką.

Moreno Ratti zaprojektował serię doniczek o różnych kształtach i wymiarach, które nie tylko świetnie wyglądają, ale także pozwalają na łatwiejszą pielęgnację domowych roślin. Udało się to dzięki zastosowaniu specjalnej gąbki, która została przymocowana do dna doniczki. Dzięki niej woda wlana do podstawki powolnie wędruje w górę naczynia skąd poprzez korzenie pobiera ją roślina. Doniczka z gąbką sprawia, że rośliny  otrzymują wyłącznie tyle wody ile potrzebują, a korzenie nie stoją w wodzie, co może doprowadzić do ich gnicia lub pojawienia się grzybów.


Kolejnym ciekawym atutem doniczek nazwanych „Sponge” jest ich trawertynowa osłonka. Moreno Ratti prowadził długotrwałe badania, dzięki którym zauważył, że minerały zawarte w trawertynie po zetknięciu z wodą zmieniają się w naturalną odżywkę do roślin. Pozwala to na zaoszczędzenie na nawozach, a także daje większą niezależność naszym roślinom. Kolekcja „Sponge” składa się z trzech różnych doniczek o średnicy od 10 do 22 cm.

Czytaj też: Rośliny | Design | Doniczki | Ekologia |

 

źródło: Moreno Ratti