Kapsuła czasu w Warszawie. Stanęła na bulwarach koło warszawskiej syrenki.

Kapsuła czasu w Warszawie ma zostać otwarta kilkukrotnie. Ostatnie otwarcie ma mieć miejsce w 2020 roku. Obok warszawskiej Syrenki stanęła Kapsuła czasu, do której można wrzucić wizję przyszłości miasta za 100 lat. Artystyczne, plastyczne i multimedialne wyobrażenia o Warszawie za 100 lat zostaną zapieczętowane pod złotą kopułą.

Kapsuła czasu to rzeźba stworzona przez młodego krakowskiego artystę, Aleksandra Rokosza, inspirowana hejnalicą Kościoła Mariackiego. Kapsuła czasu ma podstawę zrobioną z miedzi, a górna część obiektu została wykonana z lakierowanego włókna szklanego. Trudnego zadania wybudowania rzeźby podjął się Jan Wojdyło, w autorskiej pracowni Finearts. Budowa zakończyła się 30 kwietnia 2020 roku.

Jan Wojdyło jest autorem wielu prac rzeźbiarskich, które są stałymi eksponatami w Polsce i poza granicami kraju m.in. Polańczyku, Ostrowcu Świętokrzyskim, Krynicy Morskiej, Rzeszowie, Lubiatowie, Wrocławiu, Legnicy, Głogowie, Lubinie, Kotli i Chociemyśli – Polska, Starej Zagorze i Sofii – Bułgaria, Scheffild – Anglia, Linowsee i Ritzdorf – Niemcy, Trzyńcu i Kozubowej – Czechy. W dorobku artystycznym Jana Wojdyło jest udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych prezentowanych w całej Europie.

Pierwsze otwarcie Kapsuły za 10 lat
We wnętrzu Kapsuły będą ukryte prace plastyczne i literackie, opisujące życie warszawiaków za sto lat. Pierwsze otwarcie Kapsuły jest planowane za 10 lat, a następne w równych odstępach czasowych, co 25 lat. Warszawa jest trzecim miastem w Polsce, które gości u siebie Kapsułę. Mobilna rzeźba została ustawiona obok Syrenki na Powiślu, do 31 lipca. Następnie wyruszy do kolejnego miasta.

4 tys. wizji przyszłości
Najważniejsze jest wnętrze rzeźby – Serce Kapsuły Czasu. Wewnątrz instalacji znajduje się skrzynia o pojemności 1m3, która przechowuje około czterech tysięcy prac – literackich i plastycznych, przedstawiających wizje świata odległego o sto lat. Rysunki i opisy tworzyły dzieci i młodzież z całej Polski.

Warszawska edycja wypełniania rzeźby będzie realizowana pod nazwą „Warszawa za 100 lat – Serce Kapsuły Czasu”. Chętni warszawiacy mogą wysyłać swoje prace przedstawiające stolicę w 2120 r. na adres Fundacji Ideanova (ul. Syrokomli 3/1, 30-102 Kraków). Skany prac są umieszczane w internetowej chmurze, a oryginały trafiają do rzeźby. Można też przekazać cyfrową wizję przyszłości, wysyłając ją za pośrednictwem strony internetowej kapsulaczasu.org lub bezpłatnej aplikacji mobilnej. 


O rzeźbie 
Zgodnie z intencją autora, kapsuła jest zwierciadłem czasu i przestrzeni. Zamontowana na optymalnej wysokości
i dostępna dla wszystkich przechodniów lustrzana półkula zachęca do interakcji – przyjrzenia się sobie, otoczeniu
i zmieniającej się chwili. Zamiast skomplikowanych technologii, korzysta z naturalnego zjawiska odbicia, przeistaczając je w najdokładniejszy miejski zegar. Kapsułę charakteryzuje jej trójczasowość. Pierwsza czasowość to tu i teraz: złote zwierciadło kopuły wiernie odbijające zmieniającą się rzeczywistość. Druga, to upływ czasu na przestrzeni miesięcy: podstawa z brązu, niespiesznie zachodząca patyną, stająca się naturalnym zegarem odmierzającym miesiące. Wreszcie trzecia czasowość to przemijanie na poziomie lat: Kapsuła otwierana co ćwierć wieku wyznaczająca rytm kolejnych dekad.

O autorze:
Aleksander Rokosz – stypendysta Lycée Internationale Charles de Gaulle w Dijon. Absolwent wydziału Architektury paryskiej Ecole Nationale Supérieure d’Architecture Val-de-Seine. Zawodowo związany z wrocławską pracownią Oskara Zięty, gdzie zajmuje się projektowaniem instalacji artystycznych.  Laureat prestiżowych konkursów architektonicznych, m.in. muralu w Vancouver, ekologicznego pawilonu na Święto Szałasów w Vancouver, pomnika „Wierszownik” na Skwerze Eilego w Krakowie.

Czytaj też: Warszawa | Architektura w Polsce | Rzeźba | whiteMAD na Instagramie  | Ciekawostki

Przykładowe prace ukryte w warszawskiej kapsule 

źródło: https://ideanova.org.pl

zdjęcia: whiteMAD / https://ideanova.org.pl