Karolina Szeląg i jej ceramiczne filiżanki. Potrafią skraść serce!

Filiżanki do espresso w barwach wiosennej mimozy albo zdobione w niewielkie wisienki sprawiają, że poranna kawa smakuje w nich jeszcze lepiej. Barwną, a zarazem minimalistyczną ceramikę tworzy poznańska artystka Karolina Szeląg. Jej pasja do rzemiosła i ceramiki trwa od najmłodszych lat. Jak sama mówi, tworzona przez nią ceramika jest jedyna w swoim rodzaju.

Karolina Szeląg jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie, gdzie uczyła się kierunku ceramiki i form użytkowych. Ceramiką zajmuje się od ponad dwudziestu lat, a od ośmiu lat żyje i tworzy w Poznaniu. Pracownia powstała jednak już w latach 90. – Już od samego początku wybrałam dwa kierunki pracy, projektowe połączone z realizacją rzeczy użytkowych oraz bardziej artystyczne związane z rzeźbą. Dlatego podzieliłam pracę na dwa kierunki. Pierwszy – autorski i artystyczny, drugi związany z designem – mówi Karolina Szeląg i jak dodaje, od zawsze wiedziała, że chce z rzemiosłem związać swoje życie. – Już jako mała dziewczynka mówiłam, że będę mieszkała w domu z gliny, który sama sobie ulepię. Z perspektywy czasu odczytuję to symbolicznie: ulepię sobie rzeczywistość, wezmę życie we własne dłonie, wykreuję je – opowiada.


Tworzone przez nią filiżanki, imbryki czy uśmiechnięte cukiernice to przedmioty codziennego użytku, które łączą swoją funkcjonalność z oryginalnością. Każdy z nich jest robiony ręcznie, bowiem mottem Karoliny Szeląg jest: “One of a kind – jedyny w swoim rodzaju”. Jak podkreśla, to estetyczne i unikatowe formy wykonane z wysokiej jakości materiałów. Każdy projekt to autorski pomysł Karoliny. – Wszystkie przedmioty zaprojektowane i wykonane w pracowni mają swój jedyny i niepowtarzalny charakter. Są dziełem wyobraźni, talentu i pracy ludzkich rąk – dodaje artystka.

Jak zaznacza Karolina Szeląg, choć posiada długie doświadczenie w pracy artystycznej, wciąż stoi przed nią wiele wyzwań. – Im jestem starsza, tym bardziej utożsamiam się ze swoją pracą i traktuję to jak nieustanny proces twórczy, poznawczy, drogę rozwoju i kompromisów. Ceramika nauczyła mnie cierpliwości i radzenia sobie ze stratą. Fascynuje mnie w mojej pracy twórczej to, że ceramika odkrywa niezliczenie wiele dróg do osiągnięcia celu. Ilu jest ludzi, tyle metod. Jak mówi, każdy we własny sposób, określony radzi sobie z tą materią. – Do czynienia mamy ze zróżnicowanym wachlarzem kolorów i technik związanych z technologią wytwarzania , zdobienia czy wypalania. To zróżnicowanie pasuje do mojej osobowości, ciągle niezaspokojonej twórczo, poszukującej, ciekawskiej, zmiennej. Czasem mam wrażenie, że nie dającej się w żaden sposób określić, zamknąć, zdefiniować.

Wybrane produkty zaprojektowane przez Karolinę Szeląg można zobaczyć poniżej. Więcej z nich jest prezentowanych na Instagramie, na autorskich fotografiach Karoliny: www.instagram.com/karolina.szelag oraz na stronie www.szelagartstudio.pl. Więcej info o jej twórczości artystycznej: www.karolinaszelag.eu

Tekst: Tomasz Kobylański

Zdjęcia: Karolina Szeląg

Zobacz również: Ceramika | Ciekawostki | Grafika | Rzeźba | Malarstwo

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły