Kaskadowy dom

Kaskadowy dom na zboczu. Powstał na północy Portugalii.

Kaskadowy dom znajduje się w mieście Braga w regionie Cavado w Portugalii.  Nowy projekt pracowni architektonicznej Inception Architects Studio zlokalizowany jest w rejonie o małym zaludnieniu. Realizacja jest wykonana w nowoczesnym stylu z modernistycznymi akcentami. 

Miejscowość Braga jest jednym z najstarszych portugalskich miast, którego historia sięga 2000 lat. Złożone w czasach Cesarstwa Rzymskiego o pierwotnej nazwie Bracara Augusta. Ciekawostką jest, że jest zarazem jednym najstarszych miast chrześcijańskich na świecie. Jest centralnym miastem Wielkiej Aglomeracji Miejskiej Minho (z portugalskiego: Grande Área Metropolitana do Minho). W mieście mieszka około 182 tysięcy ludzi oraz mieści się również stacja kolejowa.

Pracownia w północnej części miasta zaprojektowała dom na zboczu. Działka z domem ma kształt prostokąta, który mieści również ogród z basenem. Do obiektu przynależy garaż o kolorze czarnym z dwoma miejscami postojowymi. Obiekt zorientowany jest w północnym kierunku. Wychodzi na dolinę, w której znajduje się mniejsza aglomeracja miejska i tamtejsze pola uprawne.

Kaskadowy dom o powierzchni 400 metrów kwadratowych był nie lada wyzwaniem dla architektów z uwagi na nierówności terenu oraz położenie na zboczu. Idea projektantów opierała się na stworzeniu powierzchni dla mieszkańców składającej się z trzech kondygnacji, gdzie z poziomu ulicy z jednej z nich schodzi się w dół. Każde piętro odpowiada różnej strefie użytkowej dla właścicieli. Ściany zewnętrzne domu zbudowane są z betonu z dużą ilością sporych okien, przez które wlewa się światło dzienne.

Na najniższym piętrze znajduje się  strefa użytkowa o powierzchni 100 metrów kwadratowych mieszczącą dość obszerny salon z jadalnią, kominek, łazienkę, kuchnię oraz wyjście do ogrodu z basenem. Całe pomieszczenie wykończone jest w stonowanych kolorach bieli, granatu, zieleni i drewna, które nawiązują do otaczającej dom zieleni. Na niższe piętra dostaniemy się poprzez nowoczesne, modernistyczne drewniane schody wykończone z zewnątrz bielą.

Kolejna kondygnacja ma powierzchnię 97 metrów kwadratowych oraz jest strefą społeczną, dla gości, dla spędzania zwyczajnie wolnego czasu oraz odpoczynku. Tam znajdziemy biblioteczki z książkami, kanapę oraz miejsca do relaksu. Najwyższe piętro z powierzchnią wynoszącą 97 metrów kwadratowych służy właścicielom jako część prywatna, mieszcząc sypialnie z kozetkami, garderobę, półkę na buty wraz z miejscem na okrycie wierzchnie.

Dominantą wnętrza jest klatka schodowa, która łączy wszystkie pietra domu. Obita w biel poręcz subtelnie koresponduje z ciepłym drewnem stopni. Architekci stworzyli również możliwość, by wejść na dach, którego płaska powierzchnia wyłożona jest w całości z terakoty, co pozwala na podziwianie widoków otaczającego krajobrazu.

Czytaj też: Portugalia | Ciekawostki | Ekologia | Drewno | Dom | Modernizm | whiteMAD na Instagramie

Źródło: https://inception.pt

Pracownia: https://inception.pt

Zdjęcia: https://www.ivotavares.net