Katowice: rusza budowa nowego biurowca Craft

Wkrótce Katowice zyskają nową przestrzeń biurową, budynek Craft zbudowany zostanie w bezpośrednim sąsiedztwie Silesia City Center. Jego projekt powstał w pracowni Czora&Czora.

Biurowiec położony będzie u zbiegu ulic Chorzowskiej i Ściegiennego, tuż obok centrum handlowego Silesia City Center. Lokalizacja jest atutem, bo pracownicy budynku będą mogli łatwo dojechać do niego korzystając z komunikacji miejskiej lub systemu rowerów miejskich.

Biurowiec zaprojektowali architekci z katowickiej Pracowni Architektonicznej Czora&Czora. Powstanie tu w sumie ponad 26 tysięcy m kw. powierzchni biurowej. Biurowiec będzie liczyć 13 pięter i 55 metrów wysokości, a dwukondygnacyjny parking podziemny pomieści 218 pojazdów. Dodatkowe 28 miejsc przewidziano na parkingu naziemnym.

Architekci zaproponowali budowę biurowca, który składać się będzie z trzech spiętrzonych prostopadłościanów – dzięki takiemu zabiegowi powstanie miejsce na sześć tarasów, z których jeden zaplanowany jest na dachu. Elewację budynku ozdobią elementy z miedzi, które nadadzą mu industrialny charakter, w ten sposób architekci chcieli nawiązać do przemysłowego dziedzictwa Katowic.

katowice Craft


Dynamiczna bryła budynku o tarasowym układzie będzie stanowić kolejny charakterystyczny punkt na architektonicznej mapie Katowic i element urbanistycznej bramy wjazdowej do centrum miasta. Z kolei wielowarstwowa, wertykalna elewacja zapewni optymalne warunki nasłonecznienia i naświetlenia poszczególnych powierzchni biurowych, a jednocześnie poprzez swoją zmienność i atrakcyjność podkreśli formę i prestiż obiektu – mówi architekt Aleksander Czora z Pracowni Architektonicznej Czora & Czora, autor projektu Craft.

Katowice będą mogły pochwalić się gotowym budynkiem już w 2022 r., dodatkowo biurowiec Craft ma otrzymać certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. W obiekcie znajdą się stacje do ładowania samochodów elektrycznych, a także 60 miejsc dla rowerów wraz z zapleczem dla rowerzystów – szatniami i prysznicami.

Inwestycję realizuje firma Ghelamco.

Czytaj więcej: Wieżowiec | Biurowiec | Elewacja | Katowice


źródło: Czora&Czora

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły