Sucabaruca to ceramiczny zestaw do kawy zaprojektowany przez włoskiego projektanta Luca Nichetto oraz Rosjankę Lerę Moiseevą. Po raz pierwszy przedstawiono go na wystawie w galerii Mjolk w Toronto.

Zestaw składa się z trzech filiżanek, dzbanka, flitra i zasobnika wykonanego z kanadyjskiego drewna klonowego. Pomysł na projekt zrodził się podczas spotkania z właścicielami galerii Mjolk: Johnem Bakerem i jego żoną Julią Daousti już we wrześniu 2013 roku. Projektant przyznał, że od razu wpadł na pomysł zaprojektowania zestawu do kawy, który pozwoli na zaparzenie napoju w sposób tradycyjny dla krajów skandynawskich i Północnej Ameryki.

Wszystkie elementy są ręcznie grawerowane i dostępne w czterech kolorach: białym, szarym, niebieskim i różowym. Prototyp zestawu został wykonany przez znanego kanadyjskiego artystę ceramiki Alissa Coe. Dodatkowo w procesie produkcji zestawu uczestniczyło jeszcze kilka pracowni i firm z Europy. Jak zaznaczył Nichetto, ta międzynarodowa współpraca dała mu energię do dalszej pracy niczym kubek mocnej kawy.

zdjęcia: Mjolk