kawalerka w Poznaniu

Kawalerka w japońskim stylu, powstała w dzielnicy Grunwald w Poznaniu

Ma 56 m kw. powierzchni i swoją estetyką nawiązuje do kultury Japonii. Kawalerka na Grunwaldzie w Poznaniu zaprojektowana została przez Łukasza Spychaja.

Choć od Japonii dzieli ją kilka tysięcy kilometrów to przebywając w tej kawalerce można choć na chwilę przenieść się do Azji. Architekt Łukasz Spychaj wypełnił wnętrze mieszkania elementami nawiązującymi do tradycyjnego wzornictwa japońskiego, które cechuje prosta forma i kształty. Minimalizm przejawia się przez układ oparty na siatce ortogonalne wyznaczającej podziały wertykalne i horyzontalne. Moduł 60 cm powtarza się w układzie płytek, podziałach zabudowy meblowej, wyposażeniu oraz elementów sufitu. Projektant wyraźnie wyznaczył osie kontynuowane przez całe założenie, które mają wzbudzać wrażenie ładu i harmonii.

Idąc za filozofią japońską w projekcie wykorzystano bardzo wąską gamę materiałów – drewno, kamień oraz ceramikę. Drewno to dębina w formie naturalnego forniru na meblach kuchennych, warstwowej na podłodze oraz litej na dodatkowych elementach wystroju. Dopełniającym elementem jest instalacja z dębowych kołków na tle czerwonej ściany służąca jako plac zabaw dla dwóch kotów. Posadzki oraz łazienka wyłożone zostały ceramiką o wymiarze 30×60 cm w barwach naturalnych łupków. 

Dominującym punktem mieszkania jest regał wypełniony literaturą i elementami związanymi ze współczesną kulturą japońską. Ważnym jego elementem jest pokaźna kolekcja płyt winylowych rozciągnięta na całą jego szerokość zapakowana w bambusowe pudła. Ramę regału stanowi symetryczny układ dwóch klasycznych lamp papierowych oraz dwóch wysokich grzejników o surowym wykończeniu. kawalerka w Poznaniu


Co jeszcze przyciągnęło naszą uwagę? Sufit z podkreśloną osiową kompozycją. Sufit ozdobiony został 74 kołkami z litego dębu, które wykonano w lokalnym warsztacie rzemieślniczym. Powtarzalność tego układu generuje ciekawe perspektywy, które najlepiej widać podczas przemieszczania się. To kolejny element, którym architekt chciał nawiązać do tradycyjnego wzornictwa japońskiego.

Łukasz Spychaj jest architektem i rzeźbiarzem. Zajmuje się indywidualnymi projektami wnętrz, architekturą oraz instalacjami artystycznymi. Swój czas dzieli na pół między tworzenie a dydaktykę na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Czytaj też: Mieszkanie | Apartament | Sypialnia | Łazienka

fot. TypyStudio, źródło: Łukasz Spychaj