Restauracja Café Camaleon. Królestwo gradientu według pracowni MVRDV

Café Camaleon w Berlinie to uniwersalna przestrzeń łącząca trzy funkcje. Jej projekt przygotowali architekci z pracowni MVRDV we współpracy z GRAS Arquitectos wraz z berlińską projektantką Laurą V Rave.

Zadaniem architektów było zaprojektowanie przestrzeni, które połączy w sobie funkcję restauracji, lobby hotelowego i sklepu – sprzedawane tam są buty marki Camper. Architekci zaproponowali, by wnętrze wypełnić feerią wyrazistych barw. W tym celo wykorzystano materiały, które tworzą gradient kolorystyczny.

Sam budynek hotelu otwarty został już w 2009 roku i przez kilkanaście lat w parterze wspomniane funkcje były rozdzielone. Obok hotelowego lobby na parterze budynku pierwotnie znajdował się osobny lokal handlowy. Teraz to jedna duża przestrzeń.

Głównym elementem Café Camaleon jest długi blat, który ma 18 metrów długości. To lada, przy której zebrano poszczególne funkcje przestrzeni. Uniwersalny stół można adaptować do różnych potrzeb zarówno w ciągu dnia jak i nocą. Każdą z funkcjonalności lady wyróżniono innym kolorem. Czerwony dla lobby hotelowego, biały dla części handlowej, a kolor brązowy dla restauracji. Kolory łączą się ze sobą, tworząc gradient na całej długości. To właśnie te żywe kolory stały się inspiracją dla nazwy Camaleon.


MVRDV swoje biuro w Berlinie otworzyła w 2020 roku. Opisywany projekt jest pierwszym, który zrealizowany został już po otwarciu w stolicy Niemiec swojego oddziału.

Czytaj też: Kawiarnia | Bar  | Wnętrza | MVRDV | whiteMAD na Instagramie

źródło: