Dzięki inicjatywie Biblioteki Kraków osiedle Na Kozłówce w Krakowie zyskało nowy mural. Prezentuje on kawkę z książką Franza Kafki i filiżanką kawy. Sympatyczny ptak zachęca przy tym do odwiedzenia osiedlowej biblioteki.
Mural prezentujący sympatyczną kawkę pojawił się na wspomnianym osiedlu nie bez przyczyny. To właśnie krakowskie osiedle Na Kozłówce może pochwalić się niemal 20 muralami prezentującymi rodzime gatunki ptaków, które powstają na elewacjach bloków od 2018 r. dzięki inicjatywie Radosława Gruszki, prezesa spółdzielni mieszkaniowej „Na Kozłówce” (więcej na ich temat można przeczytać na stronach whiteMAD w tekstach dostępnych tutaj). Teraz osiedle zyskało jeszcze jeden ptasi mural, na którym widoczna jest wspomniana kawka. Jego autorem jest Wojciech Rokosz, który stworzył wszystkie wcześniejsze osiedlowe murale.
Nowy mural został stworzony przy okazji budowy windy, dzięki której mieszkańcy mający problem z poruszaniem się będą mogli skorzystać z oferty osiedlowej filii Biblioteki Kraków znajdującej się na I piętrze pawilonu z czasów PRL-u. Wcześniej, osoby starsze i z niepełnosprawnościami, miały problem ze skorzystaniem z jej oferty. Dzięki windzie będzie można łatwiej dostać się także do znajdujących się w tym miejscu sklepów i punktów usługowych oraz siedziby spółdzielni „Na Kozłówce”.
– Ptasie murale zainspirowały nas do stworzenia kolejnego dzieła, które miało przykuć uwagę mieszkańców i przypomnieć, że w osiedlowym pawilonie znajduje się także filia Biblioteki Kraków. Projektując mural zdecydowaliśmy się na grę słów i odwrócenie kontekstu. Zwykle czytamy książkę i pijemy kawę. Tym razem postanowiliśmy, że to kawka będzie czytać książkę, pijąc przy tym kawę – mówi Agnieszka Staniszewska-Mól, p.o. dyrektora Biblioteki Kraków i jak dodaje, oprócz współpracy pomiędzy spółdzielnią a biblioteką, do działania udało się też zaangażować lokalną markę kawową Coffee Pro, która dofinansowała powstanie muralu. – Dzięki temu na osiedlu Na Kozłówce mamy kawkowo-kawowo-czytelniczą kumulację do potęgi n-tej, gdzie kawka czyta Kafkę pijąc kawkę – dodaje Staniszewska-Mól.
Jak mówi Małgorzata Bartelak z Coffee Pro, zaangażowanie w powstanie muralu było dla niej czymś oczywistym od samego początku pojawienia się pomysłu. Znana palarnia kawy specialty (której siedziba znajduje się zaledwie kilka kilometrów od osiedla Na Kozłówce) od dawna wpisuje w swoją misję zaangażowanie w działania mające promować twórczość lokalnych artystów. – W naszych lokalach na krakowskim Zabłociu i przy Al. 29 Listopada powstały w ostatnich latach murale stworzone przez grupę Monstfur. Z kolei w przygotowanie grafik na nasze opakowania zaangażowaliśmy artystkę Irminę Rydzykowską (obecnie Sętowską), twórczynię marki Boboki. Za wizualizację marki Coffee Pro odpowiada natomiast Bartek Bojarczuk z Illcat.
Mural można zobaczyć odwiedzając pawilon przy ul. Spółdzielców 3 w Krakowie. Więcej o działaniach Biblioteki Kraków, Spółdzielni „Na Kozłówce” i Coffee Pro można przeczytać na stronach: biblioteka.krakow.pl, smkozlowek.krakow.pl oraz coffeepro.shop.
O twórcy muralu:
Wojciech Rokosz urodził się w 1977 r. W latach 1998-2003 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a dyplom z wyróżnieniem oraz medalem rektora ASP zdobył w pracowni prof. Grzegorza Bednarskiego. Pracował w jednej z krakowskich galerii sztuki, obecnie uważa się za malarza „monumentalnego”, bawiącego się w alpinistę przemysł ego lub alpinistę przemysłowego, bawiącego się w malarza „monumentalnego”. Wojciech Rokosz pochodzi z Mielca.
Czytaj też: Murale | Kraków | Sztuka | Kultura | whiteMAD na Instagramie
zdjęcia: Tomasz Kobylański, Wojciech Rokosz
tekst: Tomasz Kobylański