Kawki do picia kawki! Zestaw kawowy stworzony z miłości do ptaków

Kawki – to nazwa barwnego zestawu do kawy stworzonego przez polską projektantkę Aleksandrę Żeromską dla ikonicznej hiszpańskiej marki Lladró. Powstał z inspiracji słowiańskim folklorem i z prawdziwego zamiłowania projektantki do ptaków oraz świata przyrody.

– Kawki to zestaw, który jest pretekstem do przeniesienia się na chwilę do onirycznej rzeczywistości. Serwis ma kształt ptaków, symbolu sztuki i marzeń, które mogą zawładnąć życiem człowieka, oferując podróż do świata wyobraźni. W tym przypadku jest to zaproszenie na wspólną filiżankę kawy i zjednoczenie się w wyjątkowym momencie z najbliższymi. W swojej twórczości projektantka czerpie inspirację ze słowiańskiego folkloru, jego form pochodzących ze świata fauny i flory, czarującej prostoty oraz mnogości i powtarzalności wzorów – mówi Aleksandra Żeromska, polska twórczyni specjalizująca się w projektach, które łączą sztukę i design. Jej studio (Aleksandra Żeromska Studio) ma siedzibę w Walencji.

Aleksandra Żeromska urodziła się w Warszawie, ukończyła Uniwersytet Sztuki i Projektowania w Lozannie (Szwajcaria) z tytułem Master of Design for Luxury & Craftsmanship. Współpracowała tam z wiodącymi światowymi markami z tego sektora. Projektowała akcesoria domowe, meble, oświetlenie, opakowania, porcelanę czy ilustracje. Mieszkając i tworząc w Walencji rozwija swoją osobistą wizję artystyczną.


Projekt Kawki powstał w ramach współpracy z firmą Lladró, która od ponad sześćdziesięciu lat wykorzystuje swoje know-how w dziedzinie porcelany w jedynej fabryce na świecie, w Walencji. „Każdy element jest delikatnie wykonany przez rzeźbiarzy i rzemieślników w całkowicie ręcznym procesie, który łączy wiekowe techniki z własną, niepowtarzalną paletą kolorów. Lladró bada również ogromny potencjał twórczy porcelany w projektach współpracy z uznanymi współczesnymi artystami i projektantami. Wszechświat marki obejmuje rzeźby, oświetlenie, przedmioty dla domu i wystroju wnętrz, jak również akcesoria modowe. Znana na całym świecie marka Lladró jest ambasadorem Hiszpanii w ponad 120 krajach, do których eksportuje swoje wyroby porcelanowe poprzez sieć własnych butików i dystrybutorów” – można przeczytać w materiałach prasowych.

Już wcześniej wchodząc w skład zespołu projektowego w Lladró Żeromska poznawała niezwykły świat porcelany, u boku jednych z czołowych rzemieślników w Hiszpanii. – Wcześniej byłam też częścią różnych zespołów studiów projektowych i konsultingowych, w Polsce i w Hiszpanii – mówi Żeromska i jak dodaje, w swoim projektowaniu skupia się na odkrywaniu i rozumieniu swoich korzeni, przepuszczając je przez indywidualną soczewkę swoich marzeń, emocji i wyobraźni.

Więcej informacji na temat serwisu Kawki i twórczości Aleksandry Żeromskiej można znaleźć na stronie www.aleksandrazeromska.com oraz na Instagramie: instagram.com/aleksandrazeromska

Tekst: Tomasz Kobylański.
Zdjęcia dzięki uprzejmości Aleksandry Żeromskiej (zdjęcia projektu Kawki: Lladró – www.lladro.com, rysunki: Aleksandra Żeromska, portret artystki: Alicja Lesiak – www.instagram.com/lesiala).

Czytaj również: Kawka pijąca kawkę spogląda z muralu. Promuje przy tym… czytelnictwo! – o wyjątkowej inicjatywie palarni kawy Coffee Pro, Biblioteki Kraków i Spółdzielni Mieszkaniowej „Na Kozłówce”.