Pomnik Ulicy Piotrkowskiej

Każdego roku rośnie o 1 cm. Pomnik Ulicy Piotrkowskiej w Łodzi

Powstał na cześć najsłynniejszej ulicy w Łodzi. Właśnie urósł o kolejny centymetr. Pomnik Ulicy Piotrkowskiej w Łodzi symbolicznie powiększył się o kolejna „łódeczkę”.

Ten niezwykły pomnik stanął w centrum Łodzi w 2008 r. Pomysłodawcą jego powstania był Marek Janiak, ówczesny prezes Fundacji Ulicy Piotrkowskiej i architekt miasta Łodzi. W chwili odsłonięcia ponad dekadę temu pomnik miał wysokość 185 centymetrów. Wiąże się to z obchodzoną wtedy 185. Rocznicą przekształcenia Traktu Piotrkowskiego w ulicę Piotrkowską. Idea jest więc taka, aby każdego roku powiększać monument o centymetr dokładając symboliczny fragment z metalu w kształcie łódki.

Uroczystość dołożenia kolejnego fragmentu metalu odbyła się dzisiaj. Zorganizowała ją Fundacja Ulicy Piotrkowskiej. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele władz miasta: wiceprezydent Łodzi Joanna Skrzydlewska i przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski.

Pomnik Ulicy Piotrkowskiej


Życzę łodzianom, aby Piotrkowska rozkwitała, tętniła życiem i była miejscem handlu, a także rozrywki, i żeby – jak pisał Reymont – był wielki ruch, wielki handel i wielki pieniądz, bo to będzie oznaczać, że Łódź ma się dobrze i my wszyscy też! – powiedziała wiceprezydent Joanna Skrzydlewska.

Dziś Pomnik Ulicy Piotrkowskiej ma 197 cm wysokości. Ciekawe, jak pomnik będzie wyglądać za kilkaset lat. Na monumencie widnieje tabliczka informacyjna, na której można przeczytać: „Zobowiązujemy następne pokolenia Łodzian do kontynuacji tej idei jako symbolu szacunku dla tradycji ulicy Piotrkowskiej”.

Czytaj też: Łódź | Ciekawostki | Meble miejskie

fot. Paweł Łacheta, źródło: UM Łódź

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły