Kętrzyn: zamiast stawiać pomnik stworzyli miejski sad dla wszystkich

Władze Kętrzyna chciały upamiętnić 31. rocznicę częściowo wolnych wyborów. Zrezygnowali z pomysłu budowy kolejnego pomnika, zamiast tego powstał sad, z którego korzystać będą mogli wszyscy mieszkańcy.

Miejski sad w Kętrzynie pozwoli mieszkańcom w przyszłości zbierać owoce i warzywa, które wyrosną z zasadzonych roślin. To pomysł włodarzy miasta, z którego skorzystać mogą wszyscy.

Sad Miejski w Kętrzynie powstaje w pobliżu Ogrodu Zapachów u zbiegu ulic Gdańskiej i Sikorskiego. Jeszcze kilka lat temu w tym miejscu rosła tylko trawa, obecnie już Ogród Zapachów. W takim otoczeniu powstaje miejski sad. Aby sad był atrakcyjny i gwarantował bioróżnorodność władze planują posadzić na jego powierzchni łąkę kwietną oraz zamontować budki lęgowe dla owadów. 

Koszt takiej inwestycji jest niewielki. Owocowe drzewka ufundowali radni z własnej kieszeni, na kolejne zrzucili się przedstawiciele organizacji pozarządowych i stowarzyszeń i pracownicy Urzędu Miasta. W sumie w pierwszym dniu posadzono 20 owocowych drzewek. To głównie grusze, wiśnie, czereśnie, jabłonie i śliwy. Już za kilka lat każdy będzie mógł z tych drzew zerwać owoce.miejski sad


To szczególny dzień, 31. Rocznica częściowo wolnych wyborów, cieszę się że w taki sposób, wspólnie możemy ją uczcić – powiedział witając obecnych  Ryszard Henryk Niedziółka, burmistrz Kętrzyna.

Doceniamy pomysły, kiedy historyczne wydarzenia są upamiętniane w przyjazny środowisku sposób. Pomników w Polsce mamy już mnóstwo i często odnosimy wrażenie, że powstają zbyt szybko i zbyt często. Miejski sad, by uczcić rocznicę wyborów 4 czerwca to według nas świetny pomysł.

Czytaj też: Zieleń | Miasto | Polska | Ciekawostki

miejski sad

źródło: UM Kętrzyn