Neon w Gdyni

Kiedy detal ma znaczenie. Neon w dzielnicy Redłowo w Gdyni

Neon w dzielnicy Redłowo w Gdyni rozświetla okolicę od kilku lat. Jego powstanie to efekt działań Stowarzyszenia Traffic Design we współpracy z Centrum Designu Gdynia.

Działacze Stowarzyszenia Traffic Design od kilku lat pozytywnie wpływają na miejską przestrzeń. Organizują wydarzenia, malują murale czy projektują nowe szyldy rzemieślnikom. Jednym z przykładów takich działań jest neon w dzielnicy Redłowo w Gdyni.

Wybraliśmy Redłowo, ponieważ jest to bardzo dynamicznie rozwijająca się dzielnica. Stanowi też ważny węzeł komunikacyjny. Chcielibyśmy, aby neon stał się nowym charakterystycznym punktem orientacyjnym w tej przestrzeni. Może wyrośnie na miejsce spotkań niczym zegar pod urzędem? – mówi Monika Domańska ze Stowarzyszenia Traffic Design. 

Projekt powstał we współpracy z mieszkańcami bloku przy ulicy Kaczewskiej 20. To właśnie na szczycie tego budynku pojawiła się świetlna instalacja. Wykonanie neonu poprzedzone było licznymi konsultacjami, które wpłynęły na ostateczny wygląd neonu. W efekcie powstały dwie komunikujące się rybki, które odnoszą się do historii o sąsiedzkich więzach. Podczas spotkań mieszkańcy wspominali ludzi zaangażowanych w życie bloku i jego otoczenia. Wspominali wspólne sadzenie drzew, odśnieżanie, organizowane dyżury. Obecnie ogrodzone osiedla powstają w okolicy i większa anonimowość mieszkańców sprawia, że trudniej jest poznać drugiego człowieka.

Neon w Gdyni


Projekt wpisuje się w charakterystyczny dla Gdyni modernizm poprzez geometryczną formę wykreśloną na bazie przecinających się kół. Chcemy tym działaniem propagować dobre praktyki projektowe i zwrócić uwagę na estetykę przestrzeni publicznej oraz wartość dobrej grafiki użytkowej w tej przestrzeni – mówi Mateusz Żywicki, projektant neonu ze studia Typy.

Budowa neonu została sfinansowana przez Centrum Designu Gdynia w ramach grantu na zadania z zakresu kształtowania przyjaznej przestrzeni publicznej.

Czytaj też: Gdynia | Blok | Osiedle | Miasto

fot. Rafał Kołsut, źródło: Traffic Design

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły