Kiedyś brzydkie kaczątko. Dziś zachwyca. Metamorfoza bloku w Danii

To budynek z lat 60. XX wieku. Przez mieszkańców miasta Frederiksberg w Danii uznawany był za jeden z najbrzydszych w mieście. Architekci z pracowni Tegnestuen LOKAL postanowili to zmienić. Metamorfoza bloku według ich projektu zakończyła się sukcesem.

Frederiksberg to miasto położone w stołecznym regionie Danii. Na co dzień mieszka tu nieco ponad 100 tysięcy osób. W centrum miejscowośći w latach 60. zbudowano budynek mieszkalny według projektu architekta Ole Hagena. Nowoczesny, modernistyczny gmach ciężko przetrwał próbę czasu. Mieszkańcom nie podobała się szara fasada, która z biegiem lat ciemniała i na jej powierzchni pojawiły się zacieki. Największą wadą okazały się betonowe balkony, które zaczęły pękać z powodu działania warunków atmosferycznych.

Dwa lata temu postanowiono zrealizować projekt „Ørsted Gardens” i totalnie przebudować fasadę budynku. Metamorfoza bloku została przeprowadzona według projektu pracowni architektonicznej Tegnestuen LOKAL. Betonowa fasada została zmieniona w wertykalny ogród, który integruje mieszkańców. Główną ideą projektu było stworzenie budynku, który będzie realizował elementy proekologiczne, prospołeczne i będzie przykładem udanej modernizacji.

Zamiast standardowych balkonów mieszkańcy zyskali półprywatne przestrzenie o trójkątnych kształtach. Dawne balkony zostały połączone umożliwiając mieszkańcom odwiedzanie sąsiadów. Aby stworzyć taką fasadę architekci zaprojektowali nowe “balkony” w formie modułów, które dopasowano do betonowych wnęk. Wystające trójkąty ustawiono pod kątem, przez co elewacja zyskała dynamiczną formę. Każdy taki moduł został przeszklony i uzupełniony o donice, w których można sadzić rośliny, warzywa lub zioła. Szklane panele można otworzyć, aby zwiększyć przepływ świeżego powietrza. Moduły poprawiły też akustykę wewnątrz mieszkań – do środka dobiega znacznie mniejszy hałas ulicy.


Wertykalny ogród zyskał rozwiązanie, które sprzyja naturalnemu nawadnianiu deszczówką. Stalowe skrzynie mają wylewki, przez które odprowadzany jest nadmiar wody. Co ciekawe, woda spływa do doniczki umieszczonej piętro niżej.

źródło: Tegnestuen LOKAL, Architizer.com

Czytaj też: Blok | Miasto | Metamorfoza | Elewacja | Zieleń | whiteMAD na Instagramie