Kiedyś była atrakcją Śląska. Pływająca kawiarnia Arizona

To jedyny taki obiekt w Polsce. Pływająca kawiarnia Arizona zbudowana została w 1957 roku. Dziś stoi opuszczona i niszczeje.

Kawiarnię Arizona zaprojektowali pracownicy Wrocławskiego Biura Projektów i Studiów Taboru Rzecznego. Co ciekawe, w latach 50. powstały dwie takie konstrukcje. Jedna trafiła na Śląsk, a druga do Poznania. Niestety podczas transportu w Poznaniu pływająca kawiarnia uległa poważnemu zniszczeniu i nigdy nie została naprawiona. Z kolei ta śląska miała inną historię.

Futurystyczna konstrukcja ze stali miała ogromne przeszklenia. Kawiarnia Arizona była jedną z atrakcji Śląskiego Wesołego Miasteczka. W latach 60. i 70. można w niej było wypić kawę, zjeść ciasta i lody. Swego czasu odbywały się w niej potańcówki. Jednocześnie na pokładzie mogło przebywać ponad 70 osób. Dzięki zamontowanemu silnikowi kawiarnia mogła pływać z prędkością 5 kilometrów na godzinę.

Po latach braku należytej konserwacji sanepid zamknął kawiarnię. Na jej pokładzie wybuchł też pożar. W 1990 roku pojawiła się nadzieja, że Arizona wróci. Kupił ją prywatny właściciel, który cały obiekt wyremontował, zamontował w nim nowy silnik i zmienił nazwę na “Różę Wiatrów”. Kawiarnię przetransportowano na wody Pogorii I i była otwarta do 2005 roku. W tym samym roku jednostka została zacumowana przed ośrodkiem należącym do firmy ERG.

W 2017 roku pojawił się pomysł, by kawiarnię ponownie przetransportować do Parku Śląskiego, jednak nie pozwalał na to jej stan techniczny.

kawiarnia Arizona


Dziennikarze serwisu Nasze Miasto skontaktowali się z fundacją Akademia Dobrych Pomysłów, która chce dać nowe życie kawiarni. Chcą bronić Arizony przed zezłomowaniem i apelują o jej remont. To kosztowny i pracochłonne przedsięwzięcie. Przez lata zmieniły się przepisy i technologia, dlatego fundacja planuje, że górna część statku będzie pokryta panelami słonecznymi, a dno zostanie przeszklone. Nowy silnik, który ma poruszać jednostką będzie elektryczny.

Pływająca kawiarnia Arizona jest obecnie w fatalnym stanie technicznym. Brakuje wielu przeszkleń, dlatego do środka dostaje się woda. Niżej publikujemy unikalne zdjęcia, które wykonane zostały pod koniec kwietnia 2021 roku. Mamy nadzieję, że jednostkę uda się wyremontować i ponownie stanie się atrakcją Śląska.

Czytaj też: Ciekawostki | Restauracja  | Architektura PRL | Kawiarnia | whiteMAD na Instagramie

fot. Fu3sko, źródło: Dabrowagornicza.naszemiasto.pl