Kiedyś były tu budynki z PRL-u. Teraz nowoczesny biurowiec

Biurowiec Nowy Targ znajduje się przy ul. Św. Katarzyny. Zajął miejsce biurowców Navicentrum i Naviga, które zbudowane zostały w PRL-u.

Gmach zaprojektowali architekci z pracowni Maćków Pracownia Projektowa. Jego nazwa – Nowy Targ – nawiązuje do placu, przy którym powstał, i który dawniej pełnił funkcję miejsca handlowego. Inwestor chciał, aby z obiektu korzystali nie tylko pracownicy, ale też mieszkańcy. Dlatego część parteru znajdą się sklepy, restauracja i kawiarnia. W części parteru znalazły się też ławki i nowa zieleń. W sumie powierzchnia biurowca wynosi 22 tys m kw. Obiekt ma siedem kondygnacji naziemnych i dwie podziemne. Pracować będzie tutaj 2,5 tysiąca osób.

Inwestor, firma Skanska zapewniła najemcom dostęp do zielonej przestrzeni tworząc bogate w roślinność patia na drugim piętrze budynku. Dodatkowo powstało tutaj pięć zielonych tarasów na najwyższych kondygnacjach, z których podziwiać można wrocławskie Stare Miasto.


Tak budynek wyglądał na wizualizacji (źródło: Skanska)

Nim rozpoczęto budowę teren obiektu dokładnie został sprawdzony przez archeologów. Był to największy plac budowy z pracami archeologicznymi w centrum Wrocławia. Cztery metry poniżej pobliskiej ulicy archeolodzy odsłonili pozostałości po starej osadzie rzemieślniczo-targowej, średniowieczne kloaki, ślady domów z XIII wieku i pozostałości po renesansowych budowlach z XVI wieku. Dodatkowo w trakcie prac znaleziono spalone domy, które najprawdopodobniej pochodzą z 1241 r. kiedy miasto zmagało się z najazdem Mongołów, odkryto też głowę rzeźby romańskiej z XII wieku oraz odznaki pielgrzymów z Toskanii, Rzymu i Akwizgranu.

fot. Jarek Ratajczak (źródło: UM Wrocław)