Kiedyś monument ku czci Stalina. Dziś przypomina o smutnej historii

W Pradze postanowiono upamiętnić setną rocznicę powstania Czechosłowacji. Nasi sąsiedzi wykorzystali okazję, by przypomnieć o historycznych wydarzeniach, które kształtowały naród czeski i słowacki. Wydarzenia te nie zawsze należały do radosnych. Dlatego zwrócono się o pomoc do architektów, którzy przeprojektowali wnętrze dawnego monumentu Stalina.

Dawny monument Stalina znajduje się w Pradze. Wewnątrz powstało kilka wystaw, których autorami są: Martin Hejl, Karel Poupě, Mikuláš Kroupa, Jan Polouček oraz Longiy. Instalacje mają przypominać, że wolność i demokracja nie są dane raz na zawsze. Ludzie muszą starać się je zdobyć, a następnie dbać, by ich nie stracić.

Wystawy urządzono w podziemnej części budynku. Panuje tam mroczny i dość ponury klimat. Ich autorzy skupili się na okresie od 1939 do 1989 r. Całość podzielono na cztery części: Zdjęcia, Testymoniale, Stela oraz Ścianę, jednak każda z nich przywołuje wspomnienia z przeszłości.

W podziemiach umieściliśmy dwie strefy. Zdjęcia oraz Testymoniale są do siebie podobne, jednak wykorzystują inną formę, by opowiedzieć o historycznych wydarzeniach – opisują twórcy wystawy.

Pomnik Stalina w Pradze powstał w latach 50 XX wieku. Ówcześnie uchodził za największy pomnik na świecie zbudowany na cześć sowieckiego przywódcy. Pomnik zburzono w 1962 r. W 1991 r. w jego miejscu  postawiono ogromny metronom. 

zdjęcia: Jakub Skokan, Martin Tůma / BoysPlayNice, www.boysplaynice.com