mural w poznaniu

Kiedyś wisiały tu plakaty z reklamami. Mural na ścianie kamienicy w Poznaniu

Mural pojawił się na ścianie kamienicy przy ulicy Gwarnej w Poznaniu. Jego autorką jest ilustratorka Pola Augustynowicz.

Mural powstał w celu promowania zdrowego trybu życia wśród mieszkańców Poznania oraz po to, aby zachęcić do wybierania ekologicznego sposobu podróżowania po mieście. Mural powstał na ścianie kamienicy przy ulicy Gwarnej. To bardzo krótka ulica w centrum miasta, która nie była remontowana od dziesięcioleci. Być może nowy mural będzie impulsem do poprawy estetyki ulicy.

To jeden z dwóch murali, tutaj ul. Gwarna – niegdyś całkiem ładna, z wielką księgarnią i uroczymi sklepikami, obecnie chyba najbardziej zaniedbana… mam nadzieję, że odmalowanie ściany, która była cała w zaciekach i stelażach po wielkoformatowych reklamach będzie symbolem zmian na tej ulicy – pisze na swoim profilu w serwisie Facebook Pola Augustynowicz, która zaprojektowała mural w Poznaniu.

Mural przedstawia kolorowe elementy graficzne, które wypełniają przestrzenie pomiędzy słynnymi poznańskimi budynkami. Czujne oko fana architektury dostrzeże tu poznański ratusz, katedrę, słynny Okrąglak (który znajduje się kilka kroków od muralu), koziołki i staromiejskie kamienice. Na pierwszym planie są jednak sylwetki mieszkańców, którzy aktywnie spędzają czas. Całość wieńczy hasło “Dbajmy o siebie, Poznaniu!”.

mural w poznaniu


Mural powstał przy wsparciu finansowym firmy Żabka. To forma zadośćuczynienia za mural, który kilka tygodni temu pojawił się na ścianie kamienicy przy ulicy Szyperskiej. Jak się okazało, tamtejsze malowidło powstało bez pozwolenia konserwatora zabytków i sieć Żabka usunęła go po trzech tygodniach od powstania.

Czytaj też: Murale | Poznań | Sztuka | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie

Wcześniej na ścianie kamienicy wisiały reklamy:

źródło: UM Poznań

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły