Kiedyś zniszczona, dziś znów cieszy oczy. Kamienica przy ulicy Wrocławskiej 12 w Bytomiu

Zakończyły się prace remontowe, dzięki którym kamienica przy ulicy Wrocławskiej 12 w Bytomiu wygląda jak nowa. Odświeżono elewację, usunięto przybudówkę w części parteru i zadbano o nowy wygląd wnętrza.

Jeszcze niedawno kamienica przy ulicy Wrocławskiej straszyła zabrudzoną elewacją i uszkodzoną fasadą i dobudówką o wątpliwych walorach estetycznych. Teraz narożny budynek wygląda zupełnie inaczej. W tym tygodniu zdjęto rusztowania, dzięki czemu możemy zobaczyć odnowioną elewację i odrestaurowane detale sztukatorskie.

Budynek powstał w 1895 roku, a jego twórcą był mistrz murarski Georg Nickisch. Wygląd kamienicy utrzymany jest w stylu historyzmu, a jego pierwszym właścicielem był handlarz bydłem Jacob Paikert. Przez lata budynek często zmieniał swoją funkcję i właścicieli. Jak czytamy w komunikacie na stronie UM Bytom, w 1931 roku właścicielka kamienicy podjęła decyzję o przebudowie mieszkań na parterze chcąc stworzyć przestrzeń dla lokalu gastronomicznego. Najpierw działała tam restauracja “Park – Cafe”, która funkcjonowała jeszcze kilka lat po zakończeniu II wojny światowej.

W 1951 r. w budynku działalność rozpoczęła restauracja “Sportowa”, której nazwę zmieniono później na “Parkową”, a następnie na “Badaro”. Na początku lat 90. na pierwszym piętrze swoją siedzibę miało Radio SBB Rodło Bytom.


Dziś właścicielem kamienicy jest prywatny inwestor. To właśnie z jego inicjatywy udało się przeprowadzić remont budynku. W środku jest w sumie 10 mieszkań i jeden lokal użytkowy. Powierzchnia mieszkań wynosi od 42 do 101 m kw. Aby uzyskać jak najlepszy układ funkcjonalny umożliwiający komunikację na całej kondygnacji, przeniesiona została cała zabytkowa klatka schodowa. Zresztą charakterystyczne drewniane schody to jeden z niewielu zachowanych oryginalnych elementów wystroju kamienicy, która na przestrzeni lat ulegała dewastacji. Budynek ma teraz ogrzewanie podłogowe i centralne ogrzewanie z nitki ciepłowniczej PEC.

Przesuń suwak PRZED i PO:

Zachowaliśmy, co się dało, a tam, gdzie nie było to możliwie zastosowaliśmy stylizowane elementy, jak np. stolarka drzwiowa czy lastryko na posadzce – mówi Wojciech Gacek, udziałowiec i główny wykonawca remontu kamienicy.

fot. archiwum UM Bytom, fot. Hubert Klimek (www.bytom.pl)

Czytaj też: Kamienica | Bytom | Zabytek | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły