Kilim na ulicach Warszawy. To nowy projekt Piotra Niklasa

Kilim “Świt #2” jest następcą innego kilimu autorstwa Piotra Niklasa. Powstała jego nowa wersja, którą z okazji premiery można było zobaczyć na ulicach Warszawy, ale tylko przez chwilę. Nawiązując do tytułu fotograf Witek Orski wykonał mu zdjęcia o świcie.

W 2021 roku Splot otrzymał wyróżnienie must have na Łódź Design Festival za kilim „Świt” autorstwa Piotra Niklasa. Jury festiwalowe doceniło bogatą, radykalną formę i zestawienia kolorów wymykające się przelotnym modom czy popularnym gustom. Cała limitowana edycja 8 sztuk znalazła swoich szczęśliwych nabywców. Można śmiało stwierdzić, że to właśnie „Świt” zapoczątkował triumfalny powrót kilimu na salony. Unikatowość każdego egzemplarza poświadcza metka i pieczęć Splotu. Taki „Świtu” już nie zostanie utkany. Będzie go można zdobyć jedynie kupując od innych kolekcjonerów.

Wszyscy których zahipnotyzował wzór „Świt” mają szansę wejść w posiadanie drugiej edycji tkaniny, która pojawiła się z początkiem lipca w nowych autorskich barwach. Piotr Niklas postawił tym razem na kolory pastelowe kojarzące się z latem, świeżością i słońcem. „Świt #2” to opowieść o budzącym się ze snu świecie, jeszcze jakby bezludnym, opustoszałym, gdy tłoczne zazwyczaj place przygotowują się do wprowadzenia w ruch skomplikowanej maszynerii miasta. Tę właśnie historię świetnie opowiadają zdjęcia kilimu wykonane przez WItka Orskiego. „Świt #2” jest zatem kwintesencją filozofii Splotu – zaprojektowany przez uznanego dizajnera, uwieczniony przez wybitnego fotografa, a przede wszystkim utkany przez utalentowane rzemieślniczki. Wszystko to w krótkiej edycji ośmiu sztuk daje produkt artystyczny i kolekcjonerski.

Tradycyjne rzemiosło w wirtualnym świecie

Splot łączy wielowiekową tradycję tkactwa z najnowszymi technologiami. Świt #2 oraz inne tkaniny Splotu dają możliwość wirtualnej przymiarki, która dostępna jest z telefonu komórkowego dzięki wrocławskiej firmie technologicznej RefinedAR. Wystarczy na stronie produktu wybrać opcję „wirtualna przymiarka”, skierować smartfon w wybrane przez nas miejsce, a na jego ekranie pojawi się kilim „wiszący” tam, gdzie chcemy. Dzięki tej opcji można lepiej wyobrazić sobie jak tkanina będzie wyglądać we wnętrzu.


Kilim Świt #2 ma wymiary 150 x 200 cm i dostępny jest w dwóch rodzajach wykończenia: standardowo z rękawem ułatwiającym jego zawieszenie lub na życzenie bez rękawa do dowolnej aranżacji na podłodze czy też w inny sposób. Kilim wykonano całkowicie ręcznie, a jego cena to 8400 zł. Więcej na stronie www.splotkilim.com

fot. Witek Orski, źródło: Splot

Czytaj też: Tkanina | Polscy projektanci | Detal | Wnętrza | Sztuka | whiteMAD na Instagramie