Kilkupoziomowe mieszkanie w loftowym stylu

Kilkupoziomowe mieszkanie w loftowym stylu. Tutaj główną rolę gra cegła

Nowoczesne osiedle mieszkaniowe powstało w budynku dawnego browaru. To idealna przestrzeń, aby zaprojektować kilkupoziomowe mieszkanie w loftowym stylu. Zaglądamy do takiego mieszkania, które w Pradze zaprojektowali architekci z biura Vít Máslo.

Kilkupoziomowe mieszkanie w loftowym stylu powstało w kompleksie browaru w dzielnicy Holešovice, w którym przed laty przechowywano butelki z napojem. W ramach inwestycji połowę loftów zbudowano w budynku samego browaru, a drugą połowę w nowych częściach obiektu. Połączenie starej i nowej architektury dało projektantom możliwość tworzenia loftów, które z jednej strony garściami czerpią z historycznych walorów obiektu, a z drugiej mogą być ultranowoczesne. 

Zaprojektowany lokal jest przestronny i elegancki. Jedną z jego ścian zdobi ceglana ściana. Mieszkanie ma kilka poziomów, do górnej części prowadzą schody wykonane ze stali. Projektanci zaproponowali pomalowanie ich na ciemny kolor. Przeciwwagą dla schodów jest ogromny regał na książki. Regał znalazł się w drugiej części mieszkania i wznosi się aż po sufit. Również regał wykonany został ze stali i ma czarny kolor. Czerń przełamano szarą podłogą z polerowanego betonu.

Dobierając materiały architekci chcieli uwypuklić industrialną historię obiektu i stworzyć wysokiej jakości przestrzeń odpowiadającą potrzebom współczesności. Dlatego o odpowiedni klimat dbają tutaj materiały wykończeniowe, które są dość surowe w odbiorze.


Analizując wnętrze można pomyśleć, że powstało dla minimalisty. Niewielka liczba mebli rekompensowana jest nowoczesnymi technologiami. Chcąc wykorzystać sufit o wysokości 6 metrów projektanci sprytnie podwiesili pod nim domowe kino. W ciągu dnia urządzenie jest niemal niewidoczne, jednak wieczorami właścicielowi mieszkania pozwala oglądać filmy na wielkim ekranie. W sumie mieszkanie ma 120 m kw. powierzchni, salon, dwie łazienki, dwie sypialnie oraz dwa tarasy.

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Minimalizm | Cegła | Czechy

zdjęcia: BoysPlayNice  (www.boysplaynice.com)