Kinderbal – kolorowe szklanki w palecie barw CMYK i RGB

To podwójny zestaw, który składa się ze szklanek w wersji CMYK i RGB. Kolorowe szklanki zaprojektowała Anna Eliza Gwiazda. Jej projekt trafił do finału konkursu make me! 2023, który organizowany jest przy Łódź Design Festival.

Tworząc dwa zestawy Kinderbal, projektantka chciała zwrócić uwagę na kulturę materialną, w której liczy się jakość, interakcja z przedmiotem oraz rzemieślniczy proces produkcji. Szklanka to pozornie zwyczajny przedmiot, jednak z powodu częstego użytkowania staje się nośnikiem wspomnień.

Anna Eliza Gwiazda wykonała szklanki ręcznie z dmuchanego szkła kształtowanego w drewnianych formach. Przedmioty zostały barwione w masie. Czyste kolory zaczerpnięte zostały ze współczesnych przestrzeni barw – CMYK (cyjan, magenta i żółty) oraz RGB (czerwony, zielony i niebieski). Całość zaprojektowana została w oparciu o właściwości odbiorcze ludzkiego oka.

Prosta forma koncentruje się na detalu pojedynczej wypukłości, która migruje na trzech wysokościach, pozwalając na sztaplowanie szklanek. Użytkownik zestawia barwy podstawowe i tworzy tęczę. Poprzez interakcję tworzy się wartość emocjonalna, a przedmiot codziennego użytku staje się przedmiotem ulubionego użytku. Kinderbal ze zwykłej szklanki ewoluuje do poziomu rodowej zastawy, którą przekazuje się z pokolenia na pokolenie – tłumaczy projektantka.


Anna Eliza Gwiazda wyznaje zasadę, że w projektowaniu najważniejszym czynnikiem dla projektanta jest użytkownik. To on redefiniuje przedmioty w obszarze szkła użytkowego, poszukując tego, co jest nieodkryte w pozornie zdefiniowanym świecie. Podczas procesu projektowego projektantka współpracuje z psychologami, ponieważ interesuje ją design tworzony w oparciu o wiedzę o ludzkiej psychice. Autorka zestawu traktuje design jako medium, który może poruszać problemu społeczne, poprzez spekulacje i krytykę.

źródło: Łódź Design Festival

Czytaj też: Szkło | Naczynia | Detal | Polscy projektanci | whiteMAD na Instagramie