Neon z 1959 roku.

Kino Atlantic w Warszawie – wróci kultowy neon z lat 60.!

To najdłużej działające kino w Warszawie. Kino Atlantic w tym roku skończyło 90 lat. Jego obecny operator zapowiedział, że wkrótce na ścianie budynku zawiśnie neon wzorowany na neonie z lat 60.

Obecnie kino Atlantic zdobi skromny napis, który pojawił się w tym miejscu w latach 90. Zastąpił wtedy zniszczony już neon z lat 60. Ówczesny neon był bardzo charakterystyczny. Smukły napis “Atlantic” ozdobiony był falami i żaglem. Powrót tej ozdoby zapowiedział kilka dni temu przedstawiciel obecnego operatora kina. W ten sposób chce uczcić 90-lecie działalności tej instytucji.

Kilka dni wcześniej Gazeta Wyborcza napisała o wydanym przez stołecznych urzędników warunków zabudowy na budowę w tym miejscu biurowca. Wszak to atrakcyjny teren położony w samym centrum Warszawy. Warunki zabudowy wydali urzędnicy z Wydziału Architektury i Budownictwa dla Dzielnicy Śródmieście. Pojawiły się obawy, że kultowe kino zniknie. Przy ul. Chmielnej miałby powstać pięciopiętrowy biurowiec z kinem w części podziemnej. Szybko pojawiła się petycja w obronie kina skierowana do Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalnego Konserwatora Zabytków Magdaleny Gawin, prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Inicjatorzy proszą o ochronę obiektu i wpisanie go do rejestru zabytków. Do niedzieli 12 września petycję podpisało 3085 osób. Możecie ją przeczytać klikając TUTAJ.kino atlantic


Pogłoski o planach budowy biurowca zdementował Paweł Doktór, prezes spółki MAX-FILM, która będzie operatorem kina Atlantic. Na stronie RMF Classic czytamy fragment jego wypowiedzi podczas konferencji prasowej. Doktór zapowiedział, że celem spółki jest kontynuacja działalności kina w dotychczasowym kształcie:

Chciałbym też kategorycznie zdementować informacje o planowanej sprzedaży nieruchomości czy budowie w tym miejscu biurowca. Nie było to i nie jest naszym zamiarem podejmowanie takich działań. Kino Atlantic do długoletnia tradycja i olbrzymi potencjał, który chcemy rozwijać  – powiedział Paweł Doktór.

Mamy nadzieję, że kino Atlantic będzie działać i warszawiacy zaczną ponownie z niego korzystać. Pomoc dla instytucji jest konieczna, zwłaszcza że przez pandemię koronawirusa zmalała liczba widzów we wszystkich kinach w Polsce. Kultowy neon były atrakcją i wpisał się w krajobraz pobliskiego Pasażu Wiecha, przy którym od kilku lat możemy podziwiać neon pawilonu Zodiak.

Neon kina Atlantic zaprojektowany został w 1959 r. przez Tadeusza Rogowskiego. Świetlną konstrukcję zdemontowano podczas przebudowy w latach 1999-2000.

 

Czytaj też: Warszawa | Neon | Ciekawostki | Sztuka | WhiteMAD na Instagramie

Taki napis zdobi kino Atlantic obecnie. Fotografię wykonano we wrześniu 2019 r.:

kino atlantic
fot. Adrian Grycuk, źródło: wikimedia.org (licencja: CC BY-SA 3.0)

źródło: RMF Classic, Gazeta Wyborcza

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły