Kino Marzenie. Nad najstarszym kinem w Tarnowie zawisł neon!

Neony to wyjątkowo wdzięczna forma artystyczna. Nie tylko pozwala na szerokie spektrum zastosowań, ale także dodaje magicznej, nieco już zapomnianej energii, której coraz mniej w miastach. Tym razem wspaniałym przykładem okazał się neon, który zawisł nad wejściem do tarnowskiego kina Marzenie.

Autorem tego prostego, aczkolwiek wyjątkowo eleganckiego neonu jest artysta malarz i projektant, a także wykładowca krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Bartłomiej Bałut. Poza malarstwem, pasją Bartłomieja Bałuta jest indywidualnie dedykowane liternictwo oraz ekspresyjna, autorska kaligrafia narzędziowa co świetnie widać na przykładzie tarnowskiego neonu. Warto również dodać, że będąc wykładowcą prowadzi zajęcia z Liternictwa i Typografii oraz Podstaw Obrazowania Cyfrowego.

Projekt neonu nad wejściem do kina Marzenie w Tarnowie został stworzony z zamiarem nadania wyraźnego charakteru elewacji najstarszego funkcjonującego kina w Tarnowie, którego nazwa współcześnie nawiązywać może do sentymentu, którym tarnowianie darzą to kameralne miejsce.

Wybrane liternictwo to autorska, kursywna, ale delikatnie pochylona pisanka z nietypowymi dla pisanki formami liter a oraz r. Autor zastosował takie właśnie górne terminale tych liter ze względu na chęć utrzymania żywego ruchu górnej linii pisma. Kolorystyka liternictwa oraz ich forma są lekkie wizualnie, pomimo sporej skali całej kompozycji (ponad 8 m szerokości).

NEON KINA MARZENIE W TARNOWIE
Klient: Tarnowskie Centrum Kultury reprezentowane przez dyr. Tomasza Kapturkiewicza.
Data powstania: 2018
Autor: Bartłomiej Bałut
Konsultacja projektu: Tomasz Kapturkiewicz, Anna Grygiel (dyrektor Tarnowskiej Nagrody Filmowej).
Realizacja ADA NEON Tarnów, (konstrukcja AKCENT STUDIO Dąbrowa Tarnowska).

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły