Kino w starych koszarach

Kino w starych koszarach. Zachwyca architekturą! 

Kino w starych koszarach wojskowych powstało w urokliwym francuskim mieście Cahors w regionie Oksytania leżącym w południowej części kraju. To, co najbardziej wyróżnia obiekt to jego niesamowita architektura, a także historia działki, na której powstało kino Grand Palais Cinema. Gmach kina zaprojektowali architekci z pracowni Antonio Virga Architecte. 

Kino Grand Palais Cinema zostało do użytku na początku 2020 roku. Obiekt stanął w miejscowości Cahors, które uznawane jest za jedno z najbardziej urokliwych miejsc w południowo-centralnej Francji. Budynek powstał na działce niedaleko rzeki Lot.


Kino w starych koszarach zajęło działkę, na której do 1943 roku działała jednostka wojskowa, w której znajdowały się koszary i baraki. W 1943 roku pożar niemal doszczętnie strawił budynki wojskowe. Jeden z nielicznych budynków, które przetrwały wojnę został wyremontowany, a w jego wnętrzu otwarto Muzeum Oporu. Wokół niego powstał dziki parking.

Władze miasta Cahors postanowiły lepiej zagospodarować działkę. Ich głównym celem było zwrócenie terenu mieszkańcom i stworzyć nowe, tętniące życiem miejsce w centrum historycznego miasta. Tak zrodził się pomysł na stworzenie kina Grand Palais Cinema. W celu wybudowania nowego obiektu postanowiono wyburzyć budynek Muzeum Oporu, jednak nie zdecydowano się na jego całkowite usunięcie. Nowa placówka muzealna będzie znajdować się na najwyższym poziomie budynku z wejściem wyraźnie oddzielonym od kina.

Warto zaznaczyć, że nowo powstałe budynki i przyległe do nich tereny zewnętrzne są zorganizowane według rygorystycznego, harmonijnego i wyrównanego układu, zgodnego z praktyką rządzącą XIX-wiecznymi obiektami wojskowymi i publicznymi. „Aby zrealizować cel przywrócenia im dawnej skali i estetyki, przestrzeń traktowana jest z prostotą i jednolitością materiałów, mebli miejskich, małej architektury i zieleni. Monolityczna bryła odsłania zachwycające fasady, a na górnych piętrach została otoczona czymś na wzór Maszrabijji złożonej z małych perforacji, które rozjaśniają fasadę i intrygują z daleka, przyciągając widzów do jej otoczenia. Skomplikowana przemienność ciał stałych i pustek służy również celowi funkcjonalnemu. Perforowana skóra ożywia przestrzenie wewnętrzne w ciągu dnia dzięki przenikaniu światła i współgraniu światła i cienia, podczas gdy w nocy fasada tworzy parawan drobnych migoczących świateł.” – mówią architekci z pracowni Antonio Virga Architecte

Kino w starych koszarach podzielone zostało wizualnie na dwie części. Jedna zbudowany z cegły, druga z perforowanego i złoconego metalu. Obie struktury odgrywają bardzo precyzyjną rolę w odniesieniu do przestrzeni publicznej. Ceglana bryła odzwierciedla dwa budynki dawnych baraków. Złocony metal stał się najbardziej uderzającym i widocznym element miejskiego rynku, co ma nawiązywać bezpośrednio do historii Cahors. Miasto dawniej uważane było za wyjątkowo bogatą enklawę kupców i rzemieślników, którzy nie stronili od przepychu i wykorzystywania złota w architekturze.

Czytaj też: Minimalizm | Francja | Cegła | Metal | Złoto | Architektura | Muzeum | Historia

źródło: https://www.antoniovirgaarchitecte.com