Kładka pieszo–rowerowa z zapory na Wzgórze Zamkowe w Dobczycach zbudowana została według projektu pracowni Biuro Projektów Lewicki Łatak na zlecenie Gminy Dobczyce. Surowa konstrukcja stała się atrakcyjną ścieżką do podziwiania przyrody.
Nowa kładka w Dobczycach połączyła koronę zapory zbiornika wodnego na Rabie ze Wzgórzem Zamkowym. Wcześniej droga wiodąca po zaporze kończyła się placem, teraz spacerujący zyskali nową możliwość dostania się na wzgórze.
Architekci podzielili kładkę na dwie części – dla pieszych i rowerzystów. Pierwsza prostoliniowo i niemal poziomo dochodzi do istniejącej ścieżki prowadzącej na wzgórze. Natomiast rowerowa również rozpoczyna się prostym biegiem, by później przejść w przebieg krzywoliniowy o pochyłej powierzchni. Taki podział sprawił, że konstrukcja części pieszej jest jednoprzęsłowa, a rowerowej – dwuprzęsłowa.
Projektując konstrukcję architekci chcieli, by stała się częścią krajobrazu. Usytuowanie jej między zbiornikiem wodnym a wzgórzem z jego topografią, roślinnością, ruinami średniowiecznego zamku i skalnym krajobrazem sprawiły, że projektanci nadali jej surowego wyglądu. Jest ciemna, nie rzuca się w oczy, stała się tłem dla otoczenia. Jej forma zdaje się łączyć współczesną, majestatyczną zaporę z historycznymi zabudowaniami.
Powstała kładka pieszo-rowerowa, która jest fragmentem trasy rowerowej wzbogaconej o ruch pieszy, i która wpisana została w lokalny układ ścieżek, dostosowując się funkcjonalnie do środowiska naturalnego i artefaktów swoim kształtem i materiałem. Zarówno jako obiekt użytkowy, jak i oglądany.
Kładka jest jednym z kilku obiektów w Polsce, który zgłoszony został do konkursu Nagroda Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohego. W sumie budowa kładki kosztowała 2 187 384,00 zł.
zdjęcia: Juliusz Sokołowski (www.juliuszsokolowski.pl)
projekt: Biuro Projektów Lewicki Łatak
współpraca autorska: Marek Sanecki, Mateusz Manecki, Olga Dobrzyńska, Piotr Łatak
Czytaj też: Architektura w Polsce | Ciekawostki | Polecane | whiteMAD na Instagramie