Kładki połączyły budynki uniwersytetu. Nawiązują do projektu z 1936 r

Kładki połączyły budynki Uniwersytetu Chemii i Technologii w Pradze. To, co najciekawsze w tym projekcie to fakt, że nawiązują one do projektu dwóch ceglanych mostów z 1936 roku autorstwa architekta Antonina Engela, który zaprojektował gmach uniwersytetu. 

Obi kładki dla pieszych respektują dokładne położenie pierwotnie planowanego połączenia obu budynków zaprojektowanego przez ich autora, architekta Antonina Engela z 1936 roku. Engel zaproponował budowę dwóch masywnych ceglanych mostów wspartych na łukach i filarach, jednak jego wizja nigdy nie została do końca zrealizowana.


W 2017 r. Uniwersytet Chemii i Technologii przeprowadził konkurs architektoniczny na projekt nowoczesnych mostów w celu uzupełnienia oryginalnego pomysłu i funkcjonalnego połączenia dwóch budynków ICT. Budynki połączone są lekkimi szklanymi mostkami o kształcie mającym nawiązywać do struktury kryształu. Trójwymiarowa siatka rur stalowych tworzy specyficzny kształt między starymi budynkami, który ma się odwoływać do kierunku dydaktycznego uniwersytetu, czyli chemii. Siatka łączy prostokąt z sześciokątem, który ma symbolizować świat chemii organicznej – jądra benzenu.

“Krystaliczny wygląd mostów łączących niesie ze sobą jakość rzeźbiarską i lekkość, która uzupełnia dwa istniejące solidne klasycyzujące budynki. Oba prawie przezroczyste mosty unoszą się nad szeroką na 24 metry ulicą publiczną pod nimi, ponieważ ich betonowe kolumny nośne są w całości ukryte pod historycznymi fasadami budynku CTU. Szklane kryształy stają się nową marką ICT, pokazują dynamiczny świat wewnętrzny wiodącej czeskiej uczelni chemiczno-technicznej.” – mówią architekci z pracowni Ov – aKładki połączyły budynki uniwersytetu za sprawą prostego dźwigara umieszczonego na dwóch żelbetowych filarach, które są przymocowane do istniejących budynków i ukryte pod ich fasadami. Filary opierają się u podstawy budynków na fundamentowej tablicy rozdzielczej wspartej na mikropalikach. Przekątne konstrukcji stalowej służą jako rozpórki i pręty ściągające, a tym samym pomagają podnieść środkową część mostu.  Konstrukcja jest przeszklona od strony zewnętrznej podwójną szybą termoizolacyjną z uszczelnionym złączem. Pełny sufit kładki wzmacnia konstrukcję i zapobiega nadmiernemu przegrzaniu. Podłoga z warstwą betonową tłumi drgania konstrukcji. Kładki są zamykane przez automatyczne szklane drzwi.

Czytaj też: Architektura | Zabytek | Historia | Czechy | Ciekawostki | Szkło

BoysPlayNice, www.boysplaynice.com