fot. Joseph Molitor (Paul Rudolph Foundation)

Klasyka modernizmu: siedziba firmy Burroughs Wellcome

To jeden z najlepszych przykładów późnego modernizmu. Siedziba firmy farmaceutycznej Burroughs Wellcome znajduje się w Północnej Karolinie. Zaprojektował ją architekt Paul Rudolph.

Paul Rudolph w swojej twórczości słynie z zamiłowania do projektowania budynków użyteczności publicznej utrzymanych w nurcie modernizmu, w których dostrzec można elementy brutalizmu. Do najsłynniejszych dzieł zmarłego w 1997 r.  Rudolpha należą: pawilon Uniwersytetu Yale, Jewett Arts Center w Wellesley College, budynki Southeastern Massachusetts Technological Institute oraz właśnie siedziba firmy Burroughs Wellcome.

Budowę białego gmachu ukończono w 1972 r. Obiekt ma dynamiczną formę. Efekt ten udało się osiągnąć dzięki licznym skosom i kaskadowemu ułożeniu poszczególnych kondygnacji. Co ciekawe, poszczególne elementy zostały zaprojektowane tak, aby w przyszłości można było dodawać kolejne moduły, powiększając powierzchnię całego obiektu.

Futurystyczną formę udało się powtórzyć we wnętrzu, które okazało się być na tyle oryginalne, że w 1983 r. zostało na kilka dni wynajęte na potrzeby filmu Brainstorm (reż. Douglas Trumbull). Polecamy obejrzeć film chociażby po to, aby dokładniej przyjrzeć się tej ikonie architektury.

kadr z filmu Brainstorm (1983 r.)

Przyszłość gmachu stoi jednak pod znakiem zapytania. Właściciel budynku otrzymał w tym roku pozwolenie na jego rozbiórkę. Sprawa jest dość zagmatwana bo zarządca budynku początkowo zgłaszał potrzebę ingerencji w strukturę biurowca w celu usunięcia azbestu. Jednak okazało się, że otrzymał pozwolenie na kompletną rozbiórkę.

Czytaj więcej: Modernizm | Architektura | Zabytek

źródło: PAUL RUDOLPH HERITAGE FOUNDATION