Klasztor Józefitek przebudowany na modernistyczny hotel. Jest przepiękny!

Wielu naszych czytelników pewnie zauważyło, jak bardzo lubimy i cenimy tego typu renowacje. Piękny design zaprojektowany w kontraście do historycznej architektury sprawia, że serce zaczyna bić nam szybciej. Dokładnie to samo ma miejsce w przypadku klasztoru w Tel-Awiwie!

Projekt renowacji klasztoru powstał w pracowni John’a Pawson’a. Obiekt mieści się w historycznej dzielnicy miasta – Jaffie. Dawniej w budynku mieścił się klasztor Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa, czyli tak zwanych Józefitek. W budynku zlokalizowany był również szpital, w którym siostry pełniły funkcję sanitariuszek.


Celem architektów było zachowanie jak najwięcej detali i ornamentów znajdujących się w i na budynku. Udało się to dzięki wieloletniej konserwacji i renowacji fresków, sztukaterii oraz płaskorzeźb, a także ciągłemu wsparciu historyków i planistów miejskich. Warto zwrócić uwagę, że niektóre witraże, czy ozdoby pochodzą nawet z XII wieku.

Obecnie w budynku mieści się luksusowy hotel oferujący 120 eleganckich pokoi. Główne lobby zaprojektowano wewnątrz murów obronnych datowanych na XIII wiek. W holu znajdziemy długą sale wypełnioną modernistycznymi meblami od takich projektantów jak Shiro Kuramata, czy Pierre Paulin.

 


zdjęcia: Amit Geron.