To projekt autorstwa pracowni One Desk. Mieszkanie ma 50 m kw. i znajduje się w nowym budynku w Krakowie. Jego właściciel dobrze wiedział, w jakiej przestrzeni chce żyć. Zebrane inspiracje przedstawił architektom, którzy stanęli przed trudnym zadaniem spełnienia jego oczekiwań na ograniczonej powierzchni. Udało się.
Z okien mieszkania rozpościera się widok na park Lotników Polskich i halę widowiskową. Mieszkanie zostało zaprojektowane z myślą o jednej osobie, która pracuje z domu w pełnym wymiarze godzin. Dlatego architekci przekształcili jedną z sypialni w domowe biuro.
Poradziliśmy klientowi, który wciąż wahał się nad zamianą mieszkania na większe, pozostanie przy pierwotnym zakupie, wiedząc, że można ta przestrzeń „wygrać” funkcjonalnie i wizualnie bez konieczności inwestowania dużych pieniędzy w kolejne 20 m kw – przyznają architekci.
W efekcie w centralnej części między sypialnią, jadalnią i salonem zaprojektowano gabinet, będący zwornikiem całości. Pomieszczenie do pracy wydzielone jest drewnianą i szklaną ścianą zaopatrzoną w dwuskrzydłowe drzwi. Rozsunięte, otwierają się na strefę dzienną, dzięki czemu całość zyskuje wrażenie przestrzeni i głębi.
Kolejnym ważnym elementem projektu była w pełni funkcjonalna kuchnia. Właściciel chętnie gotuje nie tylko dla siebie, ale i dla swoich znajomych, dlatego przy części kuchennej ustawiono duży jadalniany stół. O wizualną lekkość strefy kuchennej zadbano umieszczając część przestrzeni do przechowywania (w tym lodówkę) w dużym, zielonym pudełku. Dzięki temu nad blatem kuchennym pojawiła się witryna o bardziej ozdobnym charakterze, zamiast klasycznych szafek kuchennych.
Odwiedzający mieszkanie goście sporo czasu spędzają przy wspomnianym stole. Dlatego duże znaczenie miał odpowiedni dobór krzeseł. Musiały być nie tylko ładne, ale przede wszystkim wygodne. Wybór padł na krzesła marki Zuiver, których forma jest interpretacją klasycznych, modernistycznych modeli.
Mieszkanie w Krakowie jest wizualnie ciepłe. Sporo tutaj dębowego drewna w naturalnym, miodowym wybarwieniu. Dębina jest użyta na różne sposoby: jako wybarwienie forniru dolnych szafek kuchennych czy szafki łazienkowej, materiał wykończeniowy stolarki drzwiowej i materiał klepki parkietowej. Całość uzupełniono akcentami – zieloną zabudową kuchenną, ceglastą czerwienią szafki RTV i błękitem szafki w łazience. Nad szafką powieszono telewizor The Frame, którego rama sprawia, że wygląda jak obraz.
Co ważne, szafka RTV została zaprojektowana specjalnie dla tego wnętrza. Również drzwi do łazienki i sypialni nie są zwykłymi przedmiotami ze sklepu. Rama stolarki została wykonana z litego drewna dębowego na pełną wysokość pomieszczenia, natomiast płycina drzwi została wykończona lakierem w szaro-beżowym odcieniu. Nad drzwiami zaprojektowano naświetle, które wpuszcza naturalne światło do holu wejściowego.
projekt: One Desk (https://one-desk.pl/pl)
zdjęcia: Migdał Studio
Czytaj też: Mieszkanie | Kraków | Wnętrza | Eklektyzm | Meble | Detal | whiteMAD na Instagramie