KLIMATyczne Centrum. Tak Gdynia zazielenia ulice

Gdynia rozwija program KLIMATyczne Centrum, w ramach którego remontowane ulice zyskują więcej zieleni i miejsc do odpoczynku, z których korzystać będą mogli wszyscy mieszkańcy.

Metamorfozę przejdą między innymi ulice Żwirki i Wigury oraz Obrońców Wybrzeża, na odcinku pomiędzy ulicami Świętojańską i Władysława IV. Ich przebudowa zostanie przeprowadzona zgodnie z założeniami projektu KLIMATyczne Centrum.

Obecnie śródmieście Gdyni poddawane jest znaczącym zmianom. Niedawno rozpoczęte prace przy przebudowie ul. Starowiejskiej i Abrahama, budowa trzeciego i tym samym ostatniego etapu Parku Centralnego czy przygotowywane wzbogacenie małej architektury na uwielbianym Bulwarze Nadmorskim zmienią charakter bardzo popularnych miejsc w Gdyni.

Transformacja przestrzeni, szczególnie centrów miast, jest działaniem ciągłym. Zmieniająca się rzeczywistość i potrzeby potrafią redefiniować pierwotne założenia. Dzisiaj z pełnym przekonaniem wspieramy procesy, które są odpowiedzią na wyzwania klimatyczne. Infrastruktura i zmiany z nią związane to jeden z elementów, który buduje nasze zachowania – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Zmiany, które czekają dwie ulice obejmują nowe nasadzenia, przebudowę pasów jezdni, stworzenie chodników o szerokości od 2,6 do 4 metrów oraz odkrycie w ciągu historycznym ul. Abrahama kamiennej kostki, natomiast przejścia dla pieszych przez będą wykonane z kostki kamiennej ciętej, płomieniowanej – przyjaznej zarówno pieszym jak i osobom z niepełnosprawnością, zgodnie ze Standardami Dostępności.

Projekt Klimatyczne Centrum jest działaniem wielowymiarowym, którego celem jest zmiana naszych codziennych nawyków, ale jest również odpowiedzią na wyzwania związane ze wzmacnianiem procesów ekologicznych. Tylko w przestrzeni dwóch fragmentów ulic planujemy nasadzenie niemal 60 nowych drzew, a także 700 krzewów i 1000 bylin. Wybór procedury „zaprojektuj i wybuduj” jest wynikiem wyzwań rynkowych, a także precyzyjnie przygotowanych wytycznych realizacyjnych – dodaje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.


Przejścia dla pieszych wzdłuż ul. Świętojańskiej zostaną wyniesione do poziomu chodnika i zbudowane z nawierzchni chodnikowej dla podkreślenia pierwszeństwa pieszych. W wyznaczonych miejscach wykonane zostaną zatoki do parkowania równoległego. Zatoki wyznaczono z aktualnej jezdni, chodniki będą wolne od wystających fragmentów zaparkowanych pojazdów i wysiadanie będzie wygodniejsze.

Ruch rowerowy na obu ulicach będzie odbywał się w ruchu ogólnym – po jezdni. Zaprojektowano wygodne i bezpieczne zjazdy z istniejących ciągów rowerowych wzdłuż ul. Władysława IV. Przestrzeń zostanie wzbogacona o szereg ławek i przestrzeni do odpoczynku.

Za realizację odpowiada Wydział Inwestycji Urzędu Miasta, a oferta została umieszczona na Platformie Zamówień Publicznych UM. Projekt powstawał przy ścisłej współpracy z Wydziałem Ogrodnika Miasta. Zakończenie prac planowane jest na 2023 rok.

źródło: UM Gdynia

Czytaj też: Gdynia | Miasto | Renowacja | Woonerf  | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły