Klinika zaprojektowana została przez architektów z pracowni Ark-shelter we współpracy z biurem ARCHEKTA. Architekci nadali całości domowy charakter, który ma sprzyjać powrotowi do zdrowia. Wewnętrzne ogrody ulokowano w centralnej części budynku, dzięki nim do środka wpada więcej naturalnego światła.
Budynek znajduje się w Belgii. Został zaprojektowany jako ośrodek pomagający chorym w powrocie do zdrowia. Głównym celem architektów było zaprojektowanie miejsca, które będzie oazą spokoju dla pacjentów i będzie sprzyjać ich samopoczuciu. Stąd w projekcie wykorzystano liczne naturalne materiały oraz zwrócono uwagę na bliskość zieleni.
Koncepcja opierała się na ideo „ciepłego gniazda”, to jest stworzenia miejsca do spotkań w przyjaznej atmosferze, skromnej i minimalistycznej. Przebywający tu mają obcować z rówieśnikami i gośćmi, mają mieć czas na refleksję, relaks, regenerację sił.
Do wnętrza budynku prowadzi specjalna rampa. Frontowe drzwi zostały odsunięte od elewacji, dzięki czemu powstała osłona przed wiatrem. Zabieg ten sprawił, że budynek przypomina nowoczesny, jednorodzinny dom, a nie placówkę medyczną.
W sumie powierzchnia użytkowa budynku wynosi 290 m kw. Podopieczni mogą korzystać z licznych miejsc do spotkań. Największe znajduje się w części jadalni, gdzie pacjenci spotykają się na wspólnych posiłkach.
Na parterze znajduje się część biurowa i techniczna oraz biblioteka. Pokoje terapeutyczne zaprojektowano na piętrze. Co ciekawe, przed salami celowo nie zamieszczono tabliczek z nazwiskami lekarzy – w ten sposób spotęgowany domowy charakter wnętrza.
Budynek zaprojektowano z wykorzystaniem modułów 4×6 m, które zestawione razem stworzyły siatkę. W centralnej części umieszczono wewnętrzne ogrody, które również mogą być wykorzystywane do spotkań lekarzy z pacjentami.
fot. BoysPlayNice, www.boysplaynice.com
Czytaj też: Belgia | Minimalizm | Elewacja | Drewno | whiteMAD na Instagramie