Klopsiki dla owadów od IKEA. Seedball można posadzić dając owadom pokarm

,Klopsiki dla owadów od IKEA to najnowszy projekt szwedzkiego koncernu produkującego meble. Seedballs są inspirowane kultowymi klopsikami (meatballa oraz plantballs) znanymi ze sklepów IKEA i już niedługo trafią do sprzedaży. To kolejna akcja koncernu mająca na celu poprawę bioróżnorodności w miastach. 

Prawdopodobnie każdy, kto choć raz był w sklepie IKEA kojarzy przynajmniej z widzenia charakterystyczne klopsiki nawiązujące do tradycyjnych szwedzkich kottbullarów (czy ich duńskich odpowiedników: frykadelek). Początkowo klopsiki w IKEA dostępne były wyłącznie w wersji mięsnej, następnie powstała wersja wegetariańska.

Teraz przyszła pora na Seedballs, czyli klopsiki dla owadów od IKEA. Koncepcję stworzenia tych niezwykłych bomb nasiennych, IKEA opracowała wspólnie z World Wildlife Fund (WWF). Kulki składają się z ziemi, gliny i nasion polnych. Ich głównymi konsumentami mają być insekty pracujące na większą bioróżnorodność.

Klopsiki dla owadów od IKEA zawierają nasiona takich kwiatów jak rzadkie sercówki kukurydziane, rumianek oraz mak. Można je posadzić w gruncie, jak i w donicy. Zdaniem autorów, rośliny podobnie jak i skład samej kulki, zostały tak dobrane, aby umożliwić najlepsze warunki dla rozwoju roślin.

Klopsiki dla owadów od IKEA – po co powstały?

Celem stworzenia kulek dla owadów była poprawa bioróżnorodności w Danii – jak i na całym świecie. Jak wskazują badania przedstawione przez WWF, niemal 60 proc. powierzchni Dani zajmują pola uprawne. Natomiast według szacunków WWF dzikich terenów jest zaledwie 2 proc.

To nie pierwsza tego typu inicjatywa IKEA. Przypominamy poniższe artykuły:

– IKEA KUPIŁA LAS, BY UCHRONIĆ GO PRZED WYCINKĄ I OCALIĆ ZWIERZĘTA 
– DOMOWY UL OD IKEA. ZROBISZ GO WŁASNORĘCZNIE W DOMU.

Nasza redakcja whiteMAD również angażuje się w akcję wspierania pszczół. Z tej okazji adoptowaliśmy cały ul! Ul redakcji whiteMAD znajduje się w Puszczy Iłżeckiej i mieszka w nim 60 tysięcy pszczół. Ul co dzień doglądają go Jacek i Tomek z zespołu Roi Się. Odwiedzajcie ich na Facebooku, chłopaki robią świetną robotę!

Czytaj też: Ciekawostki | Zwierzęta | IKEA  | Zieleń | Miasto | Ekologia |Klopsiki dla owadów od IKEAźródło: IKEA  / https://www.ikea.com
zdjęcia: IKEA / https://www.ikea.com